استارتاپ محتوای دیجیتال خبر

تولید نرم‌افزار تایپ گفتاری ایرانی برای کمک به خبرنگاران

پژوهشگران شیرازی با الگوریتم‌های هوشمند موفق به تولید نرم‌افزار تایپ گفتاری با قابلیت تبدیل محتوای صوتی فارسی به نوشتار بدون استفاده از صفحه کلید شده‌اند. 

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم،  گروهی از پژوهشگران فعال در برج فناوری دانشگاه شیراز با به کارگیری الگوریتم‌های هوشمند موفق به تولید نرم‌افزار تایپ گفتاری با قابلیت تبدیل محتوای صوتی فارسی به نوشتار بدون استفاده از صفحه کلید شده‌اند که این نرم‌افزار به آسانی دسترسی به متن گفتار از جمله به خبرنگاران کمک شایانی می‌کند.

امین رحمانی از اعضای این طرح بیان داشت: یکی از محصولات ما نرم‌افزار تایپ گفتاری و سامانه ای است که امکان تبدیل فایل صوتی به متن را فراهم می‌کند و سامانه ویرایشگر هوشمند نیز از دیگر محصولات این شرکت به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد: ما از جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی و امکانات به روزی برای ساخت و به کارگیری این نرم‌افزارها بهره می بریم و خوشبختانه تاکنون  نتایج بسیار خوبی هم از نظر فنی و هم از نظر بازار کار گرفته‌ایم.

رحمانی یادآور شد: تأثیرات هوش مصنوعی در دنیای کنونی بشر انکارنشدنی است و این روزها، هوش مصنوعی حرف اول را در زمینه‌های پژوهشی و صنعتی می‌زند. بنابراین فعالیت‌های ما به تولید این نرم‌افزارها محدود نخواهد شد و قطعا تلاش این تیم برای ارائه سرویس‌دهی و خدمات بیشتر در زمینه هوش مصنوعی ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: تیم ما شامل چهار گروه هوش مصنوعی، مهندسی نرم‌افزار، تیم بازاریابی و ویراستاری می‌شود. در واقع حدود هفده نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.

حامدرضا محمدی عضو دیگر این پروژه نیز به معرفی محصولات تولید شده توسط این تیم پرداخت و گفت: سامانۀ هوشمند ویراستاری آنلاین متن فارسی با نام «ویراویراست» از محصولات ما محسوب می‌شود که از سال ۱۳۹۶ تاکنون به تولید آن پرداخته شده و این سامانه با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و به‌روز هوش مصنوعی و دانش زبان‌شناسی به‌دست فارغ‌التحصیلان این حوزه‌ها از دانشگاه شیراز تولید شده است.

وی ادامه داد: این سامانه دارای بخش‌های تایپ گفتاری، غلط‌یابی املایی، دستور خط، علائم نگارشی و ویراستاری پیشرفته است.

محمدی اضافه کرد: بخش‌هایی از ویراویراست مانند غلط‌یابی در سطح جمله و بررسی باهم‌آیی واژه‌ها برای اولین‌بار روی زبان فارسی انجام شده است و قابلیت یادگیری خودکار از رفتار کاربر را نیز دارد. ویراویراست قابلیت دسترسی بر سیستم‌های عامل اندروید، ios و افزونۀ مایکروسافت را نیز دارد.

وی با بیان اینکه محصول دیگر این شرکت با نام «ویراتایپ» نیز به‌تازگی آماده شده و در دسترس قرار گرفته است، گفت: ویراتایپ یک دستیار تایپ گفتاری آفلاین است که با دقت و سرعت بالا، زبان فارسی را تایپ می‌کند.

او عنوان کرد: در حال حاضر ویراتایپ به‌صورت یک دستیار تایپ در ویندوز قابل‌دسترس است و هرجای ویندوز که کاربر نیاز به تایپ داشته باشد، اجرا می‌شود.

محمدی اظهار داشت: می‌توان از این نرم‌افزار هوشمند برای تایپ متن در مایکروسافت ورد، نوت‌پد و تمام محیط‌هایی که قابلیت تایپ دارند، استفاده کرد.

وی بیان کرد: با توجه به بهینگی و کم حجم بودن مدل‌های به‌کار برده‌شده، این نرم‌افزار قابلیت اجرا روی ابزارهای اینترنت اشیا (Internet of things) و رایانه‌های تک‌بردی (Raspberry Pi) را نیز دارد.

محمدی ادامه داد: همچنین این نرم‌افزار در محیط اندروید، iOS، پایتون و … نیز اجرا می‌شود. این نرم‌افزار معنای جملات را در نظر می‌گیرد و کلمات هم تلفظ که نوشتار متفاوتی را دارند تشخیص می دهد و کلمه درست را تایپ می‌کند.

محمدی عنوان کرد: ما جامعه مخاطب متفاوتی داریم و خبرنگاران، ویراستاران، دانشجویان، اساتید و کسانی که در کار نگاشتن نیاز به سرعت و دقت بالا دارند، عمده‌ترین مخاطبان ما محسوب می‌شوند و امیدواریم با تولید این نرم‌افزار که متناسب با بافت فکری و فرهنگی جامعه طراحی شده است نقش مؤثری در سهولت و تسریع کار این افراد داشته باشیم.

 

منبع: ایرنا

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *