استارتاپ فناوری خبر

تولید ترکیبات پتروشیمی از ضایعات صنایع در ایران

ترکیبات پتروشیمی از نیازهای مهم صنایع هر کشوری است و یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی موفق به تأمین این ترکیبات فلزی از ضایعات صنایع ایران شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، فاطمه سامانی پور مدیرعامل شرکت موادپژوهان گوهرفام گفت: ما برای نخستین بار در ایران موفق شدیم تا ترکیبات نیکل و ترکیبات کبالت را تولید کرده و کشور را از ورود نمونه های مشابه خارجی این محصولات بی نیاز کنیم. این ترکیبات نیکل ایران‌ساخت شامل نیترات نیکل، سولفات نیکل، اکسید نیکل و هیدروکسید نیکل هستند.

وی افزود:کاری که این شرکت دانش بنیان انجام داده استحصال ترکیبات شیمایی ارزشمند با روشب فناورانه است. در حالی که واردات و خرید این ترکیبات بسیار هزینه‌بر است، فعالان فناور داخلی، این ترکیبات را با خلوص خیلی بالا و قابل رقابت با نمونه های اروپائی، از مواد ضایعاتی به دست می‌آورند.

مدیرعامل شرکت مواد پژوهان گوهرفام بیان کرد: این فرآیند به گونه ای است که طی پروسه ای علمی، از ضایعات صنایع مختلف به ترکیبات شیمیایی با خلوص خیلی بالا می رسند. ترکیبات شیمیایی با کارکرد بالا در صنایعی هم­چون رنگ، رنگدانه، کاتالیست، خودروسازی و صنایع آب کاری، کاربرد حیاتی دارد.

ایران در حالی از بابت این محصول به خودکفایی رسیده است که تا پیش از این، ترکیبات نیکل و کبالت موردنیاز صنایع داخلی، از کشورهایی چون کانادا، بلژیک، فرانسه، نروژ و آلمان تامین می شد.با خودکفایی کشور در تولید این محصول، سالانه ده ها میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

منبع: isti.ir

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *