چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
فناوری محتوای دیجیتال خبر

توسعه زیست‌ بوم فناوری‌های دیجیتال در سال ۱۴۰۰

زیست‌ بوم فناوری‌های دیجیتال - عصرهشتم

توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی، بلاکچین و اینترنت اشیاء به عنوان سه دستاورد مهم زیست‌بوم فناوری‌های دیجیتال در سال 1400 هستند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی دیجیتال گزارش اقدامات صورت گرفته در بازه سال ۱۴۰۰ را منتشر کرده که حاکی از پیشرفت‌های مهمی در سه حوزه ناوری‌های هوش مصنوعی، بلاکچین و اینترنت اشیاء است.

در حوزه بلاکچین، پس از برگزاری نشست‌هایی برای شناسایی حوزه‌های پرچم‌دار بلاکچین و اعلام فراخوان و وصول طرح‌ها، از آنها حمایت‌ شده و نظارت بر حسن اجرای این طرح‌ها نیز طی بهمن و اسفند سال ۱۴۰۰ عملیاتی شده است.

چشم‌انداز روشن در حوزه بلاکچین

خروجی این طرح‌ها هم‌اکنون در مرحله‌ای است که یکی از پروژه‌ها، بستر خود را توسعه داده‌اند و در مسیر تجاری سازی قرار دارند. نسخه اولیه یکی دیگر از طرح‌ها نیز الزام‌های فنی اول را احصاء کرده است.

طرح سوم درخصوص بستر اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی بوده است. این طرح نیز از نظر فنی، پیش رفته است اما درخصوص دریافت مدارک دانشگاهی دچار مشکلاتی شدند که پیگیری‌ها راجع حل آنها از طریق وزارت علوم، در جریان است.

همچنین طرح‌هایی با موضوع بلاکچین در موضوعات مختلف همچون راه‌اندازی خط تولید دستگاه های ماینینگ، استخر ماینینگ، آکادمی بلاکچین نیز مورد بررسی‌ قرار گرفته است.

گام‌هایی نوین در هوش مصنوعی

فراخوان دریافت اطلاعات شرکت‌ها در زمینه تولید پیکره‌های بومی هوش مصنوعی در سه حوزه متن، صوت و تصویر نیز انجام شده است.

این فراخوان با اهدافی چون حمایت از کسب‌وکارها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، کاهش مخاطرات تحقیق و توسعه آنها در جهت تولید خدمات باکیفیت هوش مصنوعی و حمایت از پژوهشگران و محققان در جهت ارتقاء سطح علمی و پژوهشی بومی منتشر شد.

۶ شرکت برگزیده طی این فراخوان انتخاب و با آن‌ها تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد.

انتشار فراخوان سامانه زیرنویس خودکار فیلم‌های آموزشی نیز از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه بوده است.
در این فراخوان، اهدافی چون دادگان‌ گفتاری و متنی محاوره فارسی مربوط به فیلم‌های آموزشی و الگوریتم‌های مدل‌سازی لازم مورد توجه قرار گرفت.

با توجه به پیچیدگی‌های گفتار محاوره‌ای و وجود ناشیوایی‌ها مانند تپق، تایید گفتار، شعار و امثال آن، مدل‌سازی اختصاصی برای این داده‌ها لازم است.

همچنین این فراخوان به دنبال الگوریتم‌های جستجوی مناسب برای بازشناسی گفتار محاوره‌ای فارسی نیز بود. نتیجه این فراخوان، برگزیده شدن ۴ شرکت در محورهای مختلف فراخوان و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سابقه فنی و مالی شرکت‌ها بود.

ورود فناوری‌های دیجیتال دانش بنیان به تجارت الکترونیک و ارتباط با مشتریان

انتشار فراخوان شناسایی شرکت‌های توانمند در زمینه هوش مصنوعی نیز در این حوه انجام شده تا شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق توانمند نیز در این زمینه شناسایی شوند.

یکی از اقدام‌های این ستاد در زمینه هوش مصنوعی، بررسی و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های زمینه هوش مصنوعی در کارگروه مربوطه که برای آنها تسهیلات در نظر گرفته شده، بود.

از دیگر اقدامات ستاد در حوزه هوش مصنوعی می‌توان به پیگیری تصویب سند ملی هوش مصنوعی از طریق جلسات مستمر با حضور کارشناسان تخصصی و نمایندگان دستگاه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد.

فراخوان دریافت اطلاعات شرکت‌ها در ۴ حوزه پرچم‌دار اینترنت اشیاء شامل اینترنت نسل ۵، هوشمندسازی در حوزه نفت و گاز، هوشمندسازی در حوزه حمل‌ونقل و هوشمندسازی در فناوری‌های حوزه کشاورزی و دامپروری نیز در سال ۱۴۰۰ انجام شد.

در این فراخوان، مشارکت ۱۰ شرکت در محورهای مختلف فراخوان و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سابقه فنی و مالی شرکت‌ها محقق شد. همچنین طی سال ۱۴۰۰، طرح‌های اولویت‌دار در حوزه اینترنت اشیا، مورد ارزیابی قرار گرفت.

از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه، پیگیری طرح‌های تاییدشده کارگروه اینترنت اشیاء که در حال انجام است و برگزاری جلسه با مجریان طرح‌ها بود. در طول سال ۱۴۰۰، جلسات کمیته زیرساخت اقتصاد دیجیتال، برگزار و طرح‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

از جمله این موارد می‌توان به ارزیابی طرح‌های ارسال‌شده توسط وزارت صمت، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت آموزش و پرورش و ارزیابی طرح هوشمندسازی مزارع آبزی‌پروری در منطقه چابهار اشاره کرد.

یکی دیگر از اقدامات مهم در حوزه اینترنت اشیاء، برگزاری فراخوان‌های لرنینو و هلثینو در قالب برنامه متوازن و ارزیابی طرح‌های ارائه‌شده بود.

فراخوان لرنینو شامل طرح حمایت از توسعه رویکردهای نوین آموزش و یادگیری بود که به برگزیده شدن ۱۶ طرح انجامید و این طرح‌ها، هم‌اکنون در حال انجام هستند.

فراخوان هلثینو نیز شامل طرح حمایت از شرکت‌های خلاق حوزه سلامت دیجیتال بود که به برگزیده شدن ۶ طرح انجامید و این طرح‌ها هم‌اکنون در حال انجام هستند.

منبع :  isti

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *