چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
محتوای دیجیتال خبر

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی:

تنگ‌تر شدن دامنه تحریم فضای مجازی ایران

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی: دامنه تحریم فضای مجازی ایران هر روز در حال تنگ‌تر شدن است و اگر مقابل تحریم اقدامی نکنیم اتفاقی که در نفت افتاد در دیتا هم می‌افتد

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران توسط پژوهشگاه فضای مجازی، دانشگاه امام صادق(ع) و واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

سومین جلسه از این سمینار با موضوع «ابعاد اقتصادی-فناورانه طرح حمایت از حقوق کاربران» عصر دیروز، چهارشنبه ۱۷ شهریور از ساعت ۱۷ الی ۱۹ برگزار شد.

در این نشست سید عباس مرادی کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی و عضو تیم تدوین طرح صیانت، بحث خود را با اشاره به عنوان طرح آغاز کرد و گفت: نام طرح، صیانت از حقوق کاربران نیست، بلکه حمایت از حقوق کاربران است.

شاید سوئیفت برای دیتا هم تکرار شود!؟

وی با اشاره به دامنه تنگ‌تر شدن دامنه تحریم فضای مجازی ایران، گفت: گوگل اخیراً آپارات و فیلیمو را از گوگل پلی حذف کرده است. گوگل پلی در بیانیه خود در مورد این موضوع اعلام کرده است که پلتفرم‌های یاد شده تعهد داده‌اند که هر زمان خزانه داری آمریکا اقدام به تحریم شان کند، گوگل می‌تواند آنها را از فروشگاه اپلیکیشن خود حذف کند.

مرادی با اشاره تحریم‌های موجود و روند تحولات این حوزه گفت: اگر مقابل تحریم اقدامی نکنیم اتفاقی که در نفت افتاد، در دیتا هم می‌افتد.

وی افزود: به عنوان مثال، گوگل دسترسی ایرانی‌ها به گوگل کلود را بسته است. حذف آپارات و فیلیمو کار روبنایی است. به زودی دامنه حذف اپلیکیشن به کافه بازار هم می‌رسد و بعد حتی به گوشی ایرانیان هم می‌رسد.

وی پس از تاکید بر زمان محدود برای اقدام، گفت: ما ۱۴تا ۱۵ماه وقت داریم تا تکانی به خود دهیم. در غیر این صورت، اتفاقی که برای سوئیفت افتاد تکرار می‌شود.

کمیسیون امنیتی نیست

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی در ادامه در پاسخ به انتقادات موجود در مورد امنیتی بودن کمیسیون، این ادعا را خلاف واقع دانست و گفت: نیروی انتظامی و دادستانی کل کشور، امنیتی نیستند. حتی اگر بپذیریم که این دو امنیتی هستند نیز، همچنان تعداد اعضای امنیتی، ۵ عضو از ۱۸ عضو کل کمیسیون خواهد بود. یعنی یک سوم اعضا.

وی در مورد مسئله اختیارات زیاد کمیسیون نیز گفت: آقای روحانی، اختیارات شورای عالی فضای مجازی را از آن گرفت و مجلس آن اختیارات را به قانون تبدیل کرده است. این اتفاق جدیدی نیست.

نظام‌مندسازی پلتفرم‌ در دستور کار طرح حمایت از حقوق کاربران

مرادی در دفاع از طرح حمایت، مثال‌هایی را در مورد نظام‌مندسازی پلتفرم‌ها مطرح کرد و گفت: در ضوابط استفاده اسنپ، اگر بخواهید کیف پول خود را پرکنید و به اشتباه پول زیادی به آن واریز کنید، وجهی به شما بر نمی‌گرداند.

وی افزود: شرکت‌های اسنپ و تپسی علاوه بر این، داده‌های شخصی رانندگان خود را جمع آوری می‌کنند. طرح صیانت این فضا را قانونمند می‌سازد.

کمیسیون عالی، هماهنگ کننده نهادهای صاحب اختیار حوزه مجازی

وی در پاسخ به اظهارات مخالفان در مورد گستردگی بیش از حد طرح صیانت و اختیارات زیاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات، گفت: کمیسیون عالی تنظیم مقررات، نهاد هماهنگ کننده نهادهای صاحب اختیار در حوزه فضای مجازی است. پس کمیسیون نهاد بالادستی نهادهای بخشی خواهد بود.

مرادی افزود: هر سازمان و دستگاهی، وظایف خود را در نظر گرفته و دیدگاه جامع به کل مسائل فضای مجازی ندارد. کمیسیون به هماهنگی میان این دستگاه‌ها کمک می‌کند.

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی همچنین در عدم موافقت سریع و بی‌ضابطه با درخواست‌های خارج از روال دستگاه‌ها برای دسترسی به دیتای کاربران در این طرح، این امر را یکی دیگر از دستاوردهای این طرح در صورت تصویب، اعلام کرد.

مرادی در پاسخ به اظهارات مخالفان طرح و پیچیده شدن بیشتر شرایط برای پلتفرم‌ها گفت: اگر گوگل دست از ارائه خدمات به پلتفرم‌هایی چون اسنپ و تپسی بکشد، دو نرم افزار از گوشی ایرانی‌ها حذف می‌شوند.

وی افزود: گوگل شالوده‌ای ساخته است که ما ساختمان اینترنت را بر روی آن بنا کرده‌ایم. حتی خدمات بانکی روی این شالوده بنا شده است. بعد از تصویب این طرح، شما به جای ۱۶نهاد مختلف، با یک نهاد (کمیسیون) طرف خواهید بود و بقیه مجری مصوبات این کمیسیون هستند. اگر تعارضی میان قانون صنفی و قانون کمیسیون به وجود آید، قانون کمیسیون ارجحیت دارد.

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی در پاسخ به چالش موجود پیرامون مسئله اختیارات و پاسخگویی کمیسیون نیز گفت: کمیسیون به مجلس پاسخگو است و اگر گزارش سه ماهه ارائه ندهد، جریمه خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر، شورای عالی فضای مجازی، می‌تواند مصوبات کمیسیون را رد کند. علاوه بر این، هر کس می‌تواند در دیوان عدالت اداری از کمیسیون و مصوباتش شکایت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *