پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
فناوری خبر

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا خبر داد:

تعداد امضای الکترونیکی صادر شده از مرز یک میلیون در سال گذشت

امضای الکترونیکی صادر شده - عصرهشتم

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا عنوان کرد: تعداد گواهی‌های امضای الکترونیکی صادره شده در سال جاری از یک میلیون عدد در سال عبور کرده است

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، رضا جوادی‌نیا با شاره به راه‌اندازی زیرساخت کلید عمومی در کشور، گفت: هم اکنون سامانه‌های بزرگ و ملی در کشور از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سامانه سفته و برات الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه­ تاییدیه مدارک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروژه پرونده الکترونیکی و نسخه الکترونیکی وزارت بهداشت و… در فرآیندها و تبادلات الکترونیکی خود از گواهی امضای الکترونیکی استفاده می‌کنند.

بنابر اعلام معاون امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا، از ابتدای راه­ اندازی زیرساخت کلید عمومی در کشور تا نیمه اسفندماه سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار گواهی امضای الکترونیکی برای کاربران در سامانه‌های مختلف صادر شده است که از این تعداد حدود ۷۷۰ هزار گواهی طی یک دوره ۱۰ ساله در سال­ های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ صادرشده است.

وی افزود: با تلاش­ های انجام گرفته در راستای تسهیل فرآیندهای صدور و تمدید گواهی الکترونیکی در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و همچنین توسعه به کارگیری گواهی الکترونیکی در کشور و افزایش تعداد سامانه‌های مجهز به زیرساخت کلید عمومی، تعداد گواهی‌های صادره در این دو سال، رشد قابل توجهی نسبت به دوره ۱۰ ساله پیش از آن داشته است.

جوادی‌نیا با اشاره به تعداد ۵۴۰ هزار گواهی صادر شده در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: این تعداد نسبت به گواهی­‌های صادر شده در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۱۸ درصد رشد داشته است و این عدد در سال ۱۴۰۰ به صدور بیش از یک میلیون گواهی امضای الکترونیکی در زیرساخت کلید عمومی کشور رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نزدیک به ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

بزرگترین مشکل کسب‌و کارها، نظام بانکی سنتی است

وی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از امضای الکترونیکی، به مزایای آن اشاره کرده و گفت: از مزایای استفاده از امضای الکترونیکی در سامانه‌ها، می‌توان به حذف کاغذ و مراجعات حضوری به دستگاه‌‌های اجرایی اشاره کرد. به طور مثال در پروژه اعطای تسهیلات بانک ملی به کسب‌و‌کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا، صدور گواهی بر روی تلفن همراه متقاضیان (امضای همراه) صورت گرفت و اسنادی از قبیل قراردادها و سفته‌ها توسط متقاضیان به صورت الکترونیکی از طریق تلفن همراه‌شان امضا شد.

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا افزود: از همین رو دیگر نیازی به چاپ نسخ کاغذی و مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها نبود. این امر علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ، حضور شهروندان در سطح شهر را به صورت چشمگیری کاهش داده و موجب شده تا گام بزرگی در راستای اجرای سیاست‌ها و پروتکل‌های بهداشتی برداشته شود.

وی با اشاره به تکالیف تعیین شده از سوی معاون اول رئیس جمهور برای دستگاه‌­های اجرایی در راستای راه­ اندازی سامانه جامع تجارت ایران و همچنین تکالیف تعیین شده در راستای توسعه دولت الکترونیک اعلام کرد: دستگاه‌های اجرایی مختلف با همکاری مرکز تتا در حال تجهیز سامانه‌های خود به قابلیت به‌کارگیری امضای الکترونیکی هستند.

جوادی نیا در پایان افزود: در همین راستا پیش‌بینی می‌­شود با اتمام فرآیند تجهیز و آغاز به‌کارگیری امضای الکترونیکی در این سامانه‌ها، در سال آینده نیز شاهد رشد قابل توجهی در تعداد گواهی‌های الکترونیکی صادره در کشور باشیم.

گفتنی است زیرساخت کلید عمومی در کشور بر اساس قانون تجارت الکترونیکی و آیین‌­نامه اجرایی ماده ۳۲ این قانون در سال ۱۳۸۶ راه اندازی شد. مرکز ریشه کشور و اولین مرکز میانی (مرکز میانی وزارت صمت) در کشور در همان سال اول، ایجاد شده و شروع به کار کرد. در حال حاضر، چهار مرکز دولتی وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سه مرکز میانی خصوصی مجوز فعالیت خود را از شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی دریافت کرده‌اند.

منبع: دیجیاتو

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *