چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
فناوری نوآوری خبر

ساخت سامانه تشخیص کرونا با گوشی هوشمند

سامانه تشخیص کرونای ایرانی - عصر هشتم

سامانه تشخیص کرونا با استفاده از گوشی‌ هوشمند روش جدیدی است که دانشمندان گروه تحقیقاتی نانوزیست حسگر دانشگاه تهران با استفاده از هوش مصنوعی به آن دست یافته‌اند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، کاهش هزینه‌ها و زمان تشخیص را تا ده دقیقه از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع تشخیص کرونا با گوشی هوشمند است.

این سامانه که از الکترود طلا ساخته شده، با بهره‌گیری از پادزهر‌های ویروس اصلاح سطح شده و الکترود، توانایی به دام انداختن ویروس فراهم می‌شود که حتی در صورت حضور ویروس حتی به مقدار بسیار ناچیز، نانو مواد نورتاب سنتز شده در سطح این الکترود از خود نور منتشر می‌کنند.

در ادامه با استفاده از دوربین تلفن‌های هوشمند نور منتشر شده ثبت می‌شود و به کمک هوش مصنوعی اطلاعات استخراج شده از تصویر به حضور ویروس کرونا و مرحله پیشروی بیماری مرتبط می‌شود. با توجه به اینکه این روش خود ویروس را شناسایی می‌کند، از همان روز‌های ابتدایی بیماری و حتی در دوران نهفتگی قبل از بروز علایم، توانایی تشخیص بیماری را خواهد داشت.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
طراحی هوش مصنوعی برای پیش‌بینی مرگ بیماران کرونایی 

تایج کارآزمایی بالینی این حسگر تطابق قابل قبولی با روش‌های استاندارد دارد. سامانه طراحی شده ظرفیت این را دارد تا در مدت زمان بسیار کوتاه و تغییرات کوچک به صورت اختصاصی برای سویه‌های بعدی ویروس کرونا و یا حتی بیماری‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول دانش بنیان پس از اخذ مجوز‌های لازم در دسترس قرار می‌گیرد با توجه به نوآوری استفاده شده در این سامانه، این گروه تحقیقاتی به دنبال صادرات آن هستند تا علاوه بر کمک به تشخیص بیماری، ارزآوری برای کشور به ارمغان بیاورند.

در حایل که اغلب آزمایشگاه‌ها از آزمایش ”پی سی ار“ برای شناسایی ویروس کووید ۱۹ استفاده می‌کنند که علاوه بر فرآیند استخراج RNA، زمان بر است و هزینه بالایی دارد این روش می‌تواند جایگزینی موثر و مفید باشد.

 

 

منبع: iribnews

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *