فناوری خبر

تشخیص زودهنگام بدخیمی تومور ها با تولیدات دانش‌بنیان داخلی

تشخیص زودهنگام بدخیمی تومور ها با تولیدات دانش‌بنیان داخلی - عصرهشتم

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ، چهار دستگاه برای تشخیص و درمان سرطان تولید کرده که در تشخیص زودهنگام فرآیند بدخیمی تومورها موثر است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، محمد عبدالاحد، مدیر عامل این شرکت‌ دانش‌بنیان ، در مورد این ۴ دستگاه اظهار کرد: دستگاه‌های “درمان مکمل الکترواستاتیک توده‌های بدخیم (PECT)”، “پروب تشخیص تومور به روش امپدانس (ITDP)”، “شناسایی مارجین‌های آلوده و غدد لنفاوی درگیر سرطان پستان (CDP)” و “تشخیص بی‌درنگ میزان گونه‌های اکسیژن فعال در خون (BROSS)” از محصولات این شرکت است.

عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: دستگاه پروب تشخیص سرطان دستگاهی برای شناسایی مارجین‌های آلوده به سرطان و غدد لنفاوی درگیر سرطان است که به‌منظور تشخیص تومور در نواحی داخل بدن بیمار طراحی شد و می‌تواند برای پاکسازی بهتر نواحی داخلی بدن بعد از خارج‌سازی تومور مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه‌ مجوز وزارت بهداشت را دریافت کرده است، گفت: دستگاه پروب تشخیص تومور به روش آمپدانس نیز به رادیولوژیست کمک می‌کند تا دریابد توده‌ای که در پستان بیمار است، در چه وضعیتی بوده و میزان ریسک آن برای بیمار مشخص شود.

در این روش سوزنی روی دستگاه سونوگرافی قرار داده می‌شود و این سوزن با تماس با سطح پوست، سیگنال‌های لازم را جمع‌آوری کرده و رادیولوژیست می‌تواند درباره میزان خطر تومور قضاوت کند.

خواندن این مطلب پیشنهاد میشود :

تولید ده‌ها میلیون دز واکسن حیوانی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری

 

عبدالاحد با بیان اینکه این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا زمانی که برای بیوپسی تردید دارد، بهترین تصمیم را اتخاذ کند، یادآور شد: با این فناوری می‌توان پزشکان را در تشخصی سریع شروع فرآیند بدخیمی در تومور یاری کرد.

این عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با اشاره به جزئیات دستگاه تشخیص میزان گونه‌های اکسیژن فعال در خون، خاطر نشان کرد: این دستگاه که برای تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، قادر است با اندازه‌گیری میزان اکسیژن فعال خون در قسمت توده سرطانی، نشان دهد که میزان اکسیژن فعال نسبت به نمونه‌های استاندارد کاهش یافته و در صورت کاهش غلظت اکسیژن فعال، پیش‌آگاهی یا هشداری مبنی بر بدخیم شدن تومور صادر می‌شود.

وی در این باره توضیح داد: زمانی که یک توده در سرطان پستان به حالت بدخیم در می‌آید، میزان اکسیژن فعال موجود در این سلول‌ها کاهش می‌یابد، ولی در تومور های خوش‌خیم اکسیژن فعال بیشتر است.

عبدالاحد با تاکید بر اینکه دستگاه درمان مکمل الکترواستاتیک توده‌های بدخیم دارای یک پچ بوده که روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، ادامه داد: این دستگاه به دلیل بار الکترواستاتیک بسیار زیادی که دارد، در تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی اختلال ایجاد می‌کند.

از دیگر کاربردهای این دستگاه آن است که داروهایی که بار الکترواستاتیک بالایی دارند، با کمک این دستگاه می‌توانند به سمت تومور سرطانی حرکت کرده و به شکلی هدفمند به این سلول‌ها برسند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: با کمک این فناوری می‌توان حجم زیادی از دارو را وارد تومور سرطانی کرد.

منبع: isna

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *