چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
استارتاپ خبر

تحول دانش‌بنیانی در پلتفرم‌های آموزشی آنلاین در دوره کرونا

امروزه پلتفرم‌های آموزشی زیادی را در فضای اینترنت مشاهده می‌کنیم اما تفکر دانش‌بنیان می‌تواند محصولاتی جامع، خلاقانه و همسو با نیاز مخاطبان را خلق کند .

امیر سیاح بنیان‌گذار استارتاپ آموزا در گفت‌و گو با خبرنگار عصر هشتم اظهار کرد: این استارتاپ از سال ۹۷ اقدام به ارائه محتوای آموزشی در قالب VOD کرد اما با توجه به انحصار محتوای ویدیویی، امکان ارائه سایر قالب‌های محتوایی همچون متن، صوت و … وجود نداشت.

وی طراحی یک پلتفرم آموزشی جامع همراه با فناوری‌های روز دنیا و موردنیاز مخاطبان را هدف راه‌اندازی این استارتاپ خواند و افزود: محدودیت‌های پلتفرم‌های vod برای ارائه محتوای آموزشی باعث شد، پلتفرمی جدید به نام آموزا را طراحی کنیم که بتواند انواع محتوای آموزشی شامل ویدیو، صوت،pdf،power point و فایل‌های ZIP نیز برای استفاده کاربران در آن قرار گیرد.

برگزاری کلاس‌های آنلاین دیگر بخش مهم این پلتفرم آموزشی است که آموزا خدماتی را همگام با فناوری‌های نوین ارائه می‌دهد، بنیان‌گذار آموزا در این‌باره بیان کرد: امکان تشکیل کلاس‌های درس به صورت تصویری فراهم شده تا علاوه بر شرکت در برنامه آموزشی آنلاین امکان ارائه سوالات و فایل‌های لازم به صورت متن وصوت نیز انجام شود.

برگزاری آزمون دیگر ویژگی این پلتفرم آموزشی است که سیاح درباره آن اظهار کرد: این آزمون می‌تواند به صورت تستی یا تشریحی و به صورت آنلاین برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امکان ارائه سوالات تصادفی با گزینه‌های متمایز و در انتها کارنامه آموزشی را صادر کند.

بنیان‌گذار استارتاپ آموزا افزود: افراد علاقه‌مند به حضور در کلاس‌های آنلاین مجازی می‌توانند در پیش‌آزمون مربوطه شرکت کنند تا سطح‌ علمی لازم سنجیده شود و سپس در کلاس یا دوره مربوطه شرکت کنند و علاوه بر شرکت در نظرسنجی برای ارزیابی آموزش‌های ارائه شده، گواهی حضور را نیز دریافت کنند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
استارتاپ دفینو استارتاپی برای ناشنوایان

سیاح درباره تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی نیز بیان کرد: تعاملاتی با دانشگاه خوارزمی انجام شده تا در رابطه با دوره‌‌های مورد تأیید این دانشگاه، گواهی معتبر از طرف این مرکز دانشگاهی صادر شود.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های کارآمد این پلتفرم امکان اجازه انتشار و ذخیره‌سازی محتوا توسط تولید کنندگان و توسعه دهندگان دوره‌های آموزشی است تا ابزار ارتباطی لازم را به صورت وب‌سایت و اپلیکیشن odobe) ) در اختیار کاربران خود قرار داده و محتوای خود را منتشر کنند.

استارتاپ آموزا این امکان را فراهم آورده تا تولید کنندگان و توسعه دهندگان محتوا در صورت تمایل بتوانند وب‌اپ یا اپلیکیشن اختصاصی خود را دریافت کنند و برای مجموعه یا کسب‌ کار خود این ابزار را با لوگو و برند خودشان دریافت کنند .

وی افزود: وب‌اَپ مهراز از این دست محصولات است که با ارائه محتوای آموزشی در حوزۀ معماری، تحت نظر آموزا محتوای موردنظر را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

سیاح در این رابطه تصریح کرد: تولیدکنندگان محتوایی در آموزا می‌توانند دارای سامانه مدیریت محتوایی خود باشند تا گزارش‌های مربوط به میزان فروش خود را دریافت کرده و آزمون‌های آنلاین خود را برگزار و کنترل کنند.

پادکست آشنایی با پلتفرم آموزا را از این قسمت بشنوید
پادکست خبری اکوسیستم نوآوری-اپیزود۱۵-پلتفرم آموزا

آموزا، راهی برای تبدیل تهدید به فرصت

سیاح به آسیب‌های کرونا در رابطه با مشاغل مختلف و تعطیلی آنان اشاره و بیان کرد: ارائه آموزش برای رشد مشاغل خانگی می‌تواند بهترین شیوه جایگزین برای کسب‌و کارهای آسیب دیده باشد لذا به دنبال تولید محتوا برای انواع مشاغل هستیم تا علاقه‌مندان بتوانند آموزش‌های لازم را از طریق آموزا فرا گیرند.

وی افزود: در همین راستا تمام مدرسین در رشته‌های مختلف شغلی می‌توانند با تولید ویدیوهای آموزشی، از پلتفرم آموزا برای نشر محتوای خود استفاده کرده و کسب درآمد کنند.

چالش بزرگ تبلیغات

سرمایه‌گذاری در حوزه تبلیغات از چالش‌های بزرگ و همیشگی استارتاپ‌ها است، بنیان‌گذاری استارتاپ آموزا با اشاره به این دغدغه، بیان کرد: ساختار بومی آموزا و تکیه بر زیرساخت‌های داخلی از بروز خطرات تحریم که هم‌اکنون باعث تهدیدی جدی برای برخی پلتفرم‌های مشابه است را برطرف ساخته است اما اطلاع‌رسانی این موضوع نیازمند سرمایه‌گذاری وسیع تبلیغاتی است تا آحاد مخاطبان با توانمندی‌‌های چنین پلتفرم‌هایی آشنا شوند.

استریم موازی، برای خدمات‌رسانی بهتر و بیشتر

مشکل نوسانات سرعت اینترنت در نقاط مختلف کشوری چالشی است که مخاطبان آموزا با آن روبرو هستند و سیاح در مورد رفع آن و خدمات رسانی بهینه اظهار کرد: محتوای ویدیویی تولید شده با بهترین کیفیت تصویری تهیه می‌شود و با استفاده از مکانیزم استریم موازی متناسب با سرعت اینترنت کاربر محتوای موردنظر نمایش داده می‌شود تا ارائه خدمات محتوایی با مشکلی روبرو نشود.

آموزا، گستره‌ای به وسعت کل ایران

سیاح چشم‌انداز آینده آموزا را به عنوان مرجعی برای ارائه انواع محتوای آموزشی بیان کرده و می‌افزاید: تولید کنندگان محتوایی زیادی در حال حاضر در کشور هستند که به دنبال بستری برای ارائه محتوای خود هستند که با همراهی پلتفرم‌های آموزشی مشابه با آموزا علاوه بر رشد کیفیت محتوایی موجود در فضای اینترنت، می‌توانند به رشد درآمد مناسبی از این طریق دست یابند.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *