اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر دانش بنیان

برگزاری نشست هم اندیشی فعالان عرصه اقتصاد دانش بنیان

فعالان عرصه اقتصاد دانش بنیان - عصرهشتم

نشست هم اندیشی فعالان عرصه اقتصاد دانش بنیان با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش استارتاپ خبری عصرهشتم ، درپی نامگذاری سال ۱۴۰۱ به نام «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال آفرین» نشستی به منظور هم‌افزایی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محسن دهنوی رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی، علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان اکوسیستم دانش‌بنیان کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست روسای پارک‌های علم و فناوری و جمعی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان درخصوص چالش‌ها و مشکلات اکوسیستم دانش‌بنیان کشور سخنرانی کردند.

منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: مجلس یازدهم یک مجلس متفاوت استکه برای آموزش، پژوهش وتحقیقات جایگاه ویژه‌ای قائل است.

وی در ادامه توضیح داد: درواقع این کارهایی که امروز در حوزه دانش بنیان انجام میشود نتیجه آموزش عالی کشور ماست.در سال گذشته ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان ثبت شده است که حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فروش و ۳۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی داشتند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اندازه و بزرگی اقتصاد دانش‌بنیان کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است . ما نباید جای نفت را با مالیات و .. پر کنیم، بلکه اقتصاد دانش‌بنیان باید جایگزین اقتصاد نفتی شود.

وی در ادامه افزود: تصویب طرح رتبه بندی معلمان توسط مجلس شورای اسلامی درواقع ایجاد تحول در نظام و آموزش و پرورش کشور بود که نتیجه آن در آینده شرکت‌های دانش‌بنیان نمایان خواهد شد.

مشاهده این مطلب میتواند مفید باشد

دانش‌ بنیان نوع ۳ برای فناوران فعال در حوزه‌های اولویت‌دار

در ادامه این نشست مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست‌فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست: خوشبختانه اتفاقی که برای همکاران ما در مجلس شورای اسلامی در دولت رخ داده است تشکیل داشبورد پیگیری امر دانش بنیان در تمام وزارتخانه هاست.

قانعی در ادامه افزود: سهم صادرات تکنولوژی‌های بالای ما کمتر از یک درصد است که باید برای صادرات محصولات دانش‌بنیان هدفگذاری انجام شود.

نکته بعدی این است که تاثیرگذاری محصولات دانش‌بنیان در اقتصاد کشور مشخص نشده است. زیست فناوری می تواند تا ۱۰درصد از GDP کشور ایفای نقش کند به شرطی که بازار های کشور به روی این نوع اقتصاد باز شود.

در این نشست سیده راضیه حسینی، مدیر سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس نیز به‌نمایندگی از رسانه‌های فعال در حوزه علم و فناوری صحبت کرد. وی ضمن تشکر از توجه این نشست به نقش فعال رسانه در اکوسیستم دانش‌بنیان، گفت: همانگونه که پیشکسوتان عرصه دانش‌بنیان مورد تاکید قرار داده‌اند، بحث پیشرفت بیشتر از آنکه سخت‌افزاری باشد از سنخ فرهنگ‌سازی است؛ باید نسبت به توان نخبگان برای حل مشکلات کشور، خودباوری ایجاد شود و یک مطالبه عمومی برای حرکت اقتصاد کلان کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرد. اینجا نقش کلیدی و محوری رسانه مشخص می‌شود.

حسینی با اشاره به ملزومات تحقق این رسالت توسط رسانه‌ها افزود: ایجاد امید و تقویت خودباوری نسبت به زیست‌بوم دانش‌بنیان برای جامعه، از طریق انعکاس ملموس و عینی دستاوردهای نخبگان صورت می‌گیرد و رسانه‌ برای تحقق این هدف، کنار این زیست‌بوم ایستاده است.

وی افزود: با توجه به مقاومت‌ اقتصاد سنتی نفتی و وارداتی، باید یک مطالبه جدی از مسئولان کشور در رده‌های مختلف شکل بگیرد برای اینکه به توان نخبگان در حل مشکلات کشور اعتماد کنند و به وظایف خود در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان عمل کنند. مخصوصا با توجه به قانون جهش‌ دانش‌بنیان که اخیرا تکالیف و مسئولیت بخش‌های مختلف را مشخص کرده و رسانه باید یکی از ارکان جدی نظارت بر حسن اجرای آن باشد.

منبع : خبرگزاری فارس

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *