یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی محصولات دانش بنیان حوزه سلامت

دانش بنیان - عصر هشتم

۶برنامه برای بومی‌سازی تولید دارو، ملزومات پزشکی، واکسن، لوازم آرایشی، فراورده‌های طبیعی و مکمل‌ها دانش بنیان توسط ستاد توسعه زیست برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم،با تدوین یک برنامه جامع و استفاده از تمامی توان شر کت‌ها و متخصصان و نهادهای اثرگذار، می‌توان تولید داروهای با بالاترین ارزبری را هدف‌گذاری و با کاهش ارزبری و قطع وابستگی به واردات دارو تا حد امکان، جهش اقتصادی را تضمین کرد.

بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، مواد آرایشی، واکسن‌ها زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در حال فعالیت هستند تا محصولات «ایران ساخت» خود را به تولید برسانند و جایگزین محصولات وارداتی کنند. به همین منوال، ستاد توسعه زیست فناوری برنامه‌ای برای هدایت این شر کت‌ها در دستور کار خود قرار داده است.

این برنامه‌ها در ۶ سرفصل مشخص شده که شامل «تولید داروهای حد واسط‌ها و مواد اولیه دارویی»، «واکسن انسانی»، «تولید لوازم آرایشی و بهداشتی»، «تولید فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل»، «تولید ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی» می‌شود. این برنامه در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز آن، توانایی افزودن ۶.۷۷۴ میلیارد دلار به درآمد ناخالص ملی (۱۳ درصد از میزان ارزش افزوده کل برنامه ملی جهش اقتصاد زیستی) را دارد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
حمایت ۹۰۰میلیارد تومانی از شرکت‌های دانش بنیان در لایحه بودجه ۱۴۰۱

این ستاد سرفصل‌های فعالیت دانش بنیان‌ها و برنامه‌های خود برای جهش اقتصاد زیستی را در ۶حوزه مشخص کرده که به شرح ذیل می‌باشد.

تولید داروها حد واسط‌ها و مواد اولیه دارویی

لذا برنامه تولید دارو، مواد موثره دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی با بیشترین میزان ارزبری (شامل تولید ۲۰ داروی بیولوژیک، توسعه‌ی ظرفیت پالایشگاه پلاسما، تولید ۴۰ ماده اولیه دارویی، ۲۰ ماده حد واسط و ۱۰ ماده جانبی دارویی به عنوان برنامه اول ستاد توسعه زیست فناوری تدوین شده است و تا ۵ سال آینده ۱۰۴۰ میلیون دلار ارزش افزوده از این محصولات هدف‌گذاری شده است.

تولید واکسن انسانی

در برنامه دوم، تولید واکسن‌های انسانی برنامه تولید ۸ طرح در زمینه تولید واکسن کرونا و همچنین احداث مجتمع تولید واکسن تدوین شده است که تا ۳ سال آینده ۲۴۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

تولید لوازم آرایشی و بهداشتی

«تولید محصولات آرایشی و بهداشتی برنامه سوم ستاد توسعه زیست فناوری است که تولید ۲۰ ماده اولیه آرایشی و بهداشتی ارزبر احصاء شده و تا ۵ سال آینده ۶۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

 تولید فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل

تولید «فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل» در برنامه چهارم تولید فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل به منظور تولید ۲۵ ماده اولیه مکمل و ۳ ماده اولیه شیرخشک تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۳ سال آینده ۱۳۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

تولید ملزومات و تجهیزات پزشکی

در برنامه پنجم «تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی» به منظور تولید دستگاه‌های تصویربرداری، تولید استنت قلب و عروق، مواد اولیه خطوط تولید تجهیزات پزشکی، تولید دستگاه قند خون و نوار تست قند خون و زیست مواد تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۵ سال آینده ۱۵۰۴ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

کمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی

در برنامه ششم موضوع «تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعت دارویی» به منظور ایجاد مراکز فرمولاسیون مواد اولیه دارویی و همچنین تولید ۶۰ دارو و مولکول با کاربرد چندگانه از مواد پایه پتروشیمی به منظور تکمیل زنجیره مواد از پتروشیمی تا محصول دارویی نهایی (که از لحاظ اهمیت موضوع دارای مزیت‌های استراتژیک برای کشور است) تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۵ سال آینده ۱۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

 

منبع:  mehrnews

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *