دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
فناوری خبر

برنامه‌ریزی صنعت فضایی ایران برای رسیدن به مدار ۳۶هزار کیلومتری تا ۴ سال آینده

وزیر ارتباطات از برنامه‌ریزی‌های لازم برای رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین در صنعت فضایی ایران در ۴ سال آینده خبر داد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، زارع پور گفت:این دستور رئیس جمهور مبنی برکوتاه شدن زمان ۱۰ ساله رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری به چهار سال غافلگیر کننده بود و به زودی کمیسیون تخصصی را تشکیل خواهیم داد و با تلاش شبانه روزی و با حمایت دولت امکان پذیر است؛ البته صنعت فضایی کشور به دو عنصر احتیاج دارد؛ اول- اعتماد مسئولان است که باید حتماً کنار این کار قرار گیرد و دوم- قرار گرفتن اعتبارات لازم برای پیشبرد این اهداف است.

وی افزود:چون زمین آهنگ است یعنی ماهواره همزمان با زمین حرکت می‌کند و نقاط آن محدود است، مهم‌ترین مدار، مدار ۳۶ هزار کیلومتری است، ما سه نقطه مداری داشتیم که طی چند ده سال گذشته دو نقطه آن از دست رفته است و الآن تنها مداری که داریم ۴۳ و نیم درجه شرقی است که باید به سرعت تدبیر و این مدار را تثبیت کنیم، در غیر این صورت فضا را از دست خواهیم داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: برای دستیابی به مدار ۳۶ هزار کیلومتری؛ یک سری راه‌های میانبر وجود دارد که بتوانیم از بلوک‌های انتقال مداری استفاده کنیم؛ الان بلوک انتقال مداری سامان آماده است و امسال تست اولیه آن صورت می‌گیرد.

زارع‌پور ادامه داد: این بلوک از مدار ۴۰۰ کیلومتری به ۷۰۰۰ کیلومتری محموله را می‌برد که امسال تست زیرمداری آن را داریم و سال آینده هم تست عملیاتی خواهیم کرد؛ البته بعد از ۴۰۰ کیلومتر به ۱۰ هزار کیلومتر و بعد ۲۱ هزار کیلومتر و سپس به ۳۶ هزار کیلومتر می‌رسیم.

 

منبع: تسنیم 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *