دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
بین الملل فناوری خبر

با سیاست‌های دولت چین ٨٠ میلیارد دلار ثروت غول‌‌های فناوری این کشور از بین رفت

ثروت غول‌‌های فناوری - عصر هشتم

افزایش تحقیقات ضد انحصارطلبی رگولاتورهای چینی غول‌‌های فناوری شاهد افت ارزش سهام‌شان پس از جریمه شدن به دلایل مختلف بوده‌اند.

مطالعه این به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، افزایش تحقیقات ضد انحصارطلبی رگولاتورهای چینی از زمان توقف غیرمنتظره عرضه سهام گروه مالی آنت در سال ۲۰۲۰، به شکل فزاینده ای متداول شده است و در همین راستا شرکتهای فناوری از جمله علی بابا، تنسنت هولدینگز، میتوآن و پین دوئودوئو شاهد افت ارزش سهامشان پس از جریمه شدن به دلایل مختلفی چون شیوه های انحصارگرایانه، مختل کردن نظم بازار و عدم اعلام قراردادها بوده اند.

این کاهش ثروت که معادل یک چهارم از ثروت آنها بوده است، بزرگترین کاهش سالانه ثروت از سال ۲۰۱۲ به شمار می رود که شاخص بلومبرگ بررسی پولدارترین مردم جهان را آغاز کرد.

شاخص میلیاردرهای بلومبرگ نشان می دهد ۱۰ نفر از پولدارترین چهره های دنیای فناوری چین در سال ۲۰۲۱ جمعا ۸۰ میلیارد دلار از ثروتشان را از دست دادند.

ژانگ ییمینگ، موسس بایت دنس یکی از موارد نادر در میان چهره های فناوری برجسته چین است که ثروتش امسال رشد کرده و بر اساس ارزش سهام سافت بانک، ۱۹.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

مطالعه این خیر می‌تواند برای شما مفید باشد
اولین دورخیز کشور چین برای ورود به متاورس

شاید تاحدودی به این علت باشد که شمار سهامداران بایت دنس را محدود نگه داشت و به این ترتیب این شرکت از مشکلات بازار در امان ماند.

خود ژانگ هم تلاش کرد در زمان سرکوبهای رگولاتوری توجه چندانی را جلب نکند. وی در ماه مه اعلام کرد از سمت مدیرعامل بایت دنس کناره گیری می کند و سپس ماه پیش از هیات مدیره این شرکت خارج شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بسیاری از مدیران فناوری چینی دست به اقدام مشابه زدند. سو هوآ، هم موسس اپلیکیشن پخش زنده “کوآیشو تکنولوژی” مقام مدیرعاملی را در نوامبر تنها ۹ ماه بعد از عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت در هنگ کنگ واگذار کرد.

 

منبع:  isna

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *