دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

بادهای موافق برای اقتصاد استارتاپ گردشگری

خبر ازسرگیری صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی به ایران بعد از ۱۹ ماه سخت، یکی از بهترین خبرهایی بود که به گوش فعالان این حوزه رسید.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم،خبر ازسرگیری صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی به ایران بعد از ۱۹ ماه سخت، یکی از بهترین خبرهایی بود که به گوش فعالان این حوزه رسید. البته افتادن صنعت گردشگری ایران به راه سنگلاخ به پیش از شیوع کرونا و پیشتر از آن برمی‌گردد و در این سال‌ ۹۸ طبق برآوردها بالای ۳۲ هزار میلیارد این صنعت خسارت دید.

اما گویا با خبر از سرگیری صدور ویزا باد به بادبان‌های کشتی گردشگری ایران وزیده است و هادی ناجی، مدیرعامل یک استارتاپ گردشگری است که از همان ابتدای سال ۹۹ که صدور ویزا تعطیل شد با تمام توان و با پول پس‌انداز سعی کرد به کار ادامه دهد. او و همکارانش سعی کردند از این فرصت استفاده کرده و از طریق تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال بمانند.

او می‌گوید: «با این که شرایط مالی سختی داشتیم پس‌انداز را گذاشتیم وسط تا تیم خودمان را حفظ کنیم و دست به تعدیل نزنیم و در کنارش تولید محتوا و فعالیت خود را در این حوزه ادامه دادیم.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
۵ نرم‌افزار صنایع خلاق برای رونق گردشگری دیجیتال در کشور

وی افزود: به‌ عنوان مثال بالای ۱۰۰ ویدئو برای معرفی فرهنگ ایران به مخاطب خارجی تولید کردیم. در واقع این ویدئوها حاوی اطلاعات سفر و اعتمادسازی برای مخاطب خارجی است که ایران را نمی‌شناسد.»

طبق برآوردهای او باید از ابتدای سال ۱۴۰۰ گردشگر وارد کشور می‌شد اما با به‌تعویق‌افتادن واکسیناسیون این فرصت از دست رفت: «اصرار بر توقف صادرکردن ویزای مسافران خارجی باعث شد که بزرگ‌ترین ضربه را صنعت گردشگری بخورد. بسیاری از راهنماها شغل دومی انتخاب کردند و بسیاری از آژانس‌ها تعطیل شدند. متأسفانه اتفاقات ناگواری افتاد.»

او تعریف می‌کند که با توقف ویزای گردشگری بستری برای صدور ویزای درمانی وجود داشت که بسیاری از شرکت‌ها با جذب صوری گردشگر از آن طریق روزگار می‌گذراندند: «بیشتر این گردشگران عراقی بودند که متأسفانه آنها پول خوبی وارد چرخه اقتصادی نمی‌کردند.»

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
آشنایی با استارتاپ های فعال در حوزه بازاریابی و فروش تورهای گردشگری و حمل‌ونقل

او معتقد است همین حالا هم فرصت جذب گردشگر در سال‌ جاری را از دست داده‌ایم؛ در حالی که کشورهای همسایه مانند ترکیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان در نبود ایران مشغول سروسامان دادن به جذب گردشگر هستند و از این فرصت استفاده می‌کنند: «امیدوار هستم وزیر جدید از تجربه‌ها استفاده کند و نظرات و حرف‌های گروه‌ها و جوانان را بشنود. همچنین گردشگری را تنها به گردشگر زیارتی محدود نکنند چون چرخه گردشگری بدون جذب همه اقشار و گونه‌های گردشگری رونق نخواهد گرفت.»

 

 

منبع: ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *