اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

انفعال بورس در مقابل آمادگی رایتل برای ورود به بورس

مدیرعامل رایتل: ما آماده‌ایم، بورس آماده نیست-عصر هشتم

مدیرعامل رایتل می‌گوید این شرکت از تابستان سال گذشته آماده عرضه سهامش در بورس بوده؛ اما وضعیت بازار سرمایه باعث شده بورسی شدن این اپراتور به تأخیر انداخته شود.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، یاسر رضاخواه مدیرعامل این اپراتور درباره دلایل تعویق عرضه اولیه سهام رایتل در بورس گفت: تقریبا از پایان تابستان سال گذشته آماده حضور در بورس بودیم، اما بورس آماده حضور ما نبود! این روزها بازار سرمایه حال خوبی ندارد.

وی افزود: عرضه یک شرکت جدید زمانی که بازار منفی است، باعث حرکت نقدینگی‌ها به سمت این عرضه جدید می‌شود و امکان دارد بازار متلاطم، فشار جدیدی تجربه کند. چالش بورس تقریبا از تابستان سال گذشته شروع شد.

با وجود تأکید مدیران شستا بر این اتفاق، همچنان اپراتور سوم تلفن همراه ایران وارد بازار سرمایه نشده است.

مدیرعامل رایتل در این رابطه گفت: «با وجود چالش‌های موجود در این بازار، ما جلسات پیش‌پذیرش را انجام داده‌ایم و از طریق هلدینگ صبا تامین که هلدینگ سرمایه‌گذاری شستا است این فرایند را پیگیری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: به ما اعلام شده است، ظرف دو-سه هفته آینده و قطعا قبل از یک ماه آینده، جلسه هیات پذیرش بورس رایتل برگزار می‌شود. اگرچه باز این هم کافی نیست.

رضاخواه افزود: جلسه هیات پذیرش فقط می‌گوید رایتل صددرصد آماده ورود به بورس است و باز باید بایستیم و ببینیم که بازار سهام چه زمانی آمادگی این را دارد که رایتل را عرضه کنیم.»

او با بیان اینکه ورود رایتل به بازار سرمایه با هدف ایجاد منافع اقتصادی، انجام می‌شود، گفت: «ما می‌خواهیم با بورسی‌شدن رایتل منافع اقتصادی برای سهامدار ایجاد کنیم و این منافع اقتصادی را در ارائه سرویس‌ها و خدمات جدید به مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی به کار گیریم. علاوه بر این، از طریق هم‌افزایی با بدنه وزارت رفاه اقدامات موثر انجام دهیم.»

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس در سازمان بورس تصویب شد

مدیرعامل رایتل عرضه این شرکت به بورس را یک الزام استراتژیک دانست و تاکید کرد: «فکر می‌کنم رایتل تا یک‌سال ونیم آینده به جایی می‌رسد که من اسمش را ساحل آرامش و سکوی ثبات می‌گذارم و دیگر از آن نقطه رایتل به عقب باز نمی‌گردد و رو به جلو می‌رود. در آن مقطع منابعی وجود دارد که می‌توان در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد و حتما آن موقع شستا و سازمان تامین اجتماعی هم به کمک می‌آیند.»

مدیرعامل رایتل با اشاره به یکی از چالش‌های این شرکت خدمات ارتباطی برای ورود به بورس، ادامه داد: «ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که سهامداران‌ با همه چالش‌هایی که با آن روبرو هستند، داخل مجموعه سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: اما مطمئن هستیم که وقتی رایتل وارد بازار بورس شود، سهام رایتل با سرعت به مجموعه‌های خصوصی و عمومی واگذار شود و آن مجموعه‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند. از این طریق چالش سرمایه‌گذاری رایتل برطرف خواهد شد.»

او با اشاره به تاثیر افزایش سرمایه رایتل بر توسعه این شرکت، گفت: «بخش زیاد سرمایه‌گذاری که در رایتل انجام می‌شود، با تمام حمایت‌های شستا از محل عملیات شرکت و سودآوری اخیر است و این امر باعث شد شرکت در دو سال گذشته در مسیر توسعه حرکت کند، هرچند آهسته ولی باعث افزایش تعداد مشترکین و افزایش ترافیک شود. در یک سال ‌و نیم گذشته ۶۰۰ تا از هزار سایت شبکه رایتل در تهران به  ۴G+تبدیل شده است.»

این فعال حوزه ارتباطات، با گره‌گشایی از معمای سودآوری اخیر رایتل، گفت: «در اغلب نقاط ساختار هزینه را اصلاح و خیلی از تامین کننده‌های خارجی را با تامین کننده‌های داخلی جایگزین کردیم. در حال حاضر پیشرفته‌ترین زیرساخت‌های IT را با یک دهم قیمت توسط شرکت‌های داخلی مدیریت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: این صرفه‌جویی‌ها که در هزینه‌های جاری ایجاد شده است را با شرکت‌های داخلی انجام دادیم و منافع حاصل از آن را در توسعه شبکه صرف کردیم. واقعا اگر کسی بخواهد به معمای توسعه در رایتل بپردازد و ببیند چگونه این معما حل شد، شاید سر نخ‌ آن همین نقطه باشد.»

او تاکید کرد: «ما در دو سال گذشته ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان از محل منابع خود شرکت سرمایه‌گذاری کردیم. باید هم بدانید که رایتل به خیلی از تامین‌کننده‌هایش بدهکار بوده است. در گذشته علاوه بر زیان انباشته ما یک بدهی انباشته هم داشتیم که خیلی از بدهی‌ها را دادیم و همزمان منابع‌مان را صرف توسعه کردیم.»

 

منبع: peivast 

 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *