چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

افزایش ۱۲درصدی محققان کارگاه‌های دانش‌بنیان

معاونت علمی اعلام کرد: بر اساس اخرین اطلاعات مرکز آمار ایران، ۱۲ درصد محققان کارگاه های دانش بنیان افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به نتایج گزارش های اخیر مرکز آمار ایران از کارگاه‌های دانش‌بنیان گفت: این گزارش های آماری جدید بلوغ اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه فناوری و نوآوری را در کشور نشان می دهد.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر گسترش کمی و کیفی زیست بوم دانش بنیان و خلاق با رشد مستمر و قابل توجه در حوزه تحقیق و توسعه همراه بود و گزارش های آماری اطلاعات و واقعیت های این حوزه را منعکس می کند.

کرمی ادامه داد: نتایجی که مرکز آمار در این زمینه منتشر کرده نشان از درستی مسیر حرکت کشور در حوزه علم و فناوری است. این آمار نشان می دهد در سال های اخیر تعداد محققان در کشورمان خصوصا در کارگاه های دانش بنیان رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به افزایش ۱۲‌درصدی تعداد کل محققان کارگاه های دارای فعالیت تحقیق و توسعه در  این گزارش ادامه داد: تعداد این افراد ۲۵۴ هزار و ۷۹۶ در سال ۹۸ بود که نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

پیشی گرفتن بانوان محقق

کرمی افزود: میزان این افزایش برای محققان زن ۱۷ درصد و برای محققان مرد ۱۱ درصد بوده است. همچنین بر اساس این آمار، بیشترین محققان در سال ۹۸ مربوط به حوزه علوم فنی و مهندسی بوده و گروه های علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم پایه، علوم کشاورزی و دامپزشکی و گروه هنر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

مطالعه این خبر میتواند برای شما جالب باشد
مشارکت مردم در تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان

افزایش ۵۵ درصدی پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه‌های کاربردی

وی گفت: همچنین بر اساس این آمار، ۱۲۵‌هزار و ۹۷ پروژه در سال ۹۸ انجام شد که شامل پروژه های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای بوده است. در این میان پروژه‌های کاربردی با ۵۵ درصد بیشترین سهم را از آن خود کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری از رشد مناسب سرمایه‌گذاری روی پروژه های تحقیق و توسعه در کارگاه‌های دانش‌بنیان خبر داد و بیان کرد: سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه در سال ۹۸در مقایسه با ۹۶، ۷۰درصد رشد کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *