چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
فناوری نوآوری خبر

افزایش سرعت و کارآیی رایانه‎‌ها به کمک یک مولکول

دانشمندان موفق به کشف مولکولی جدید شده‌‎اند که می‌تواند باعث افزایش سرعت و کارآیی رایانه‌‎های سریع تصمیم گیرنده شود!؟

از این مولکول می‌توان برای توسعه نوع جدیدی از معماری رایانه‌ای با مصرف انرژی بسیار بالا که کاربرد گسترده‌ای برای اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و سایر زمینه‎‌های دنیای رایانشی دارند، استفاده کرد.

معماری رایانه در مهندسی رایانه، مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هاست که عملکرد، سازماندهی و روند اجرای سیستم‌های رایانه‌ای را توصیف می‌کند.

دانشگاه لیمریک ایرلند که یکی از موسسات دخیل در این مطالعه بوده است طی یک بیانیه اعلام کرده است: دانشمندان دریافته‌اند که این مولکول ساده که تنها از ۷۷ اتم ساخته شده است، می‌‎تواند به عنوان یک عنصر اصلی و جدید مدار الکترونیکی که در آن منطق پیچیده در خواص مواد نانو مقیاس رمزگذاری می‎‌شود، عمل کند. در این مطالعه محققان توانسته‌اند معماری رایانه‌ای الهام گرفته از مغز را با آزمایش و تجزیه‌و تحلیل خواص الکتریکی بلورهای نرم حاصل از مولکول‌ها، توسعه دهند.

نتایج این مطالعه در مجله “نیچر” منتشر شده است و طی آن پروفسور “دامین تامپسون”(Damien Thompson) از دانشگاه لیمریک ایرلند توضیح داده است که چگونه با استفاده از شبیه‌سازی‌‎های رایانه‌‎ای که از طریق ابر رایانه رایانش پیشرفته مرکز ایرلند انجام شده به این کشف دست یافته‎‌اند.

شبیه سازی‎‌های محققان نشان داده است که این مولکول به دلیل عدم تقارن طبیعی در پیوندهای فلزی و آلی قادر است به سرعت بین حالت‎‌های مختلف تغییر کند و این به آن معناست که می‌تواند تصمیم‌گیری بسیار سریعی انجام دهد.

تامپسون در این باره گفته است: عملکرد این مدار مولکولی جدید اینگونه است که با وجود آن واحد پردازش رایانه برای هر عملیاتی که انجام می‌دهد دیگر نیازی به دریافت اطلاعات ندارد و این امر به طور قابل توجهی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌های انرژی می‌‎شود.

او در ادامه گفته است: ما از نتایج هیجان زده‌ایم زیرا این دستگاه‌ها همانند ویژگی‌های رایانشی مغز عمل می‎کنند. ابتدا تعداد زیادی از پردازنده‌های مولکولی کوچک و یکسان به هم متصل شده و به طور موازی عمل می‌‎کنند و از همه مهم‌تر آنکه تمامی آنها دارای افزونگی و پیکربندی مجددند و این بدین معناست که حتی اگر هر کدام از اجزای دستگاه همیشه عملکرد صحیحی هم نداشته باشد، دستگاه می‌تواند مشکلات را حل کند.

رایانش‌های توسعه یافته با الهام از مغز پتانسیل زیادی برای تغییر نحوه تعامل ما با رایانه‏‌ها، ربات‌ها و هوش مصنوعی دارند. مثلا گروهی از دانشمندان مغز و اعصاب دانشگاه کلرادو بولدر در سال ۲۰۱۹، از یک رایانه توسعه داده شده با الهام از مغز رونمایی کردند که می‎‌توانست احساسات را بخواند و با کمک یادگیری ماشینی تشخیص دهد که آیا تصویر نشان داده شده شاد یا غمگین است.

به گفته تامپسون اجزای مدار جدید می‎‌تواند به توسعه رایانه‎‌های سریع‏‌تر، کوچک‏‌تر و با بهره‌وری انرژی بهتر کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *