چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال خبر

افزایش حق‌السهم ۲درصدی دولت از اپراتورها لغو شد

حق‌السهم 2درصدی دولت از اپراتورها - عصرهشتم

جزئیات بودجه سال 1401حاکی از آن است که افزایش 2درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها که باعث افزایش هزینه خدمات ارتباطی همچون اینترنت می‌شد، لغو شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، «رضا باقری اصل»، معاون امور مجلس وزارت ارتباطات در همین رابطه توییتی منتشر کرد: جزء ۲ بند الحاقی به تبصره ۶ کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش ۲درصدی حق السهم دولت از اپراتورها در قانون بودجه۱۴۰۱ پس از ایراد شورای نگهبان، پیگیری و اصرار دکتر زارع‌پور و همراهی مجلس حذف شد.

البته کمیسیون تلفیق طی بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱، مصوب کرده بود حق الامتیاز و حق السهم دولت از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۲درصد افزایش یابد.

طبق این لایحه قرار بود درآمد حاصل از این افزایش به حساب درآمد عمومی خزانه‌داری کل کشور واریز شود و منابع درآمدی آن تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال با نظارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صرف توسعه و به روز رسانی زیرساخت‌های مخابراتی، ارتقا کیفیت و بهبود پوشش آنتن دهی با اولویت مناطق روستایی و زیرساخت اپراتورها در بستر شبکه ملی اطلاعات شود.

در مقابل وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی با این مصوبه مخالف بودند.

افزایش ۲ درصدی حق السهم دولت از درآمد اپراتورها

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در آن زمان ضمن اعلام مخالفت خود از مذاکره با شورای نگهبان برای حذف این بند از بودجه خبر داده بود.

به نظر وزیر این مصوبه منطبق بر چارچوب‌های حقوقی نبود و در همین رابطه اعلام کرده بود: با بخش خصوصی قراردادی به شکل بلندمدت بسته‌ایم و اجازه نداریم خلاف چارچوبی که تعیین شده‌ است اقدامی انجام دهیم.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود این تصمیم منجر به کاهش کیفیت خدمات اپراتورها خواهد شد.

 
منبع: دیجیاتو

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *