یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

افتتاح مرکز نوآوری صنعتی شهید فخری‌زاده برای حمایت از فناوری و نوآوری

این مرکز با فعالیت ۲۰ واحد فناور و نوآور فعالیت خود را آغاز کرده است که با توجه به استقبال فناوران این ظرفیت تا ۱۰ برابر قابل افزایش خواهد یافت.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، “امانی” رئیس مرکز نوآوری شهید فخری‌زاده گفت: زیربنای این مرکز در حدود ۵ هزار متر مربع است که ۱۵۰۰ متر مربع از این فضا، فضای کارگاهی و آزمایشگاهی برای تحصیل‌کردگان و فرهیختگان است که ما آنها را برای کارآفرینی تشویق می‌کنیم و در حوزه‌های مکانیک، برق، کامپیوتر، هوش مصنوعی،‌ هوافضا این فعالیت‌ها وجود دارد.

مرکز نوآوری صنعتی شهید فخری‌زاده در منطقه صنعتی غرب تبریز راه‌اندازی شد. تا در رشته‌های مهندسی مکانیک، الکترونیک، مکاترونیک، هوافضا، رایانه، پزشکی، شیمی و پلیمر، طراحی صنعتی، لیزر فیزیک و اپتیک، مدیریت کسب و کار و کارآفرینی، مدیریت و توسعه بازار شامل بازاریابی و بازارسازی داخلی و صادرات، توسعه و گسترش تجارت الکترونیک، نانوفناوری، زیست فناوری، هوش مصنوعی و علوم شناختی،  انفورماتیک و سیستم‌های مبتنی بر IT  از جمله محورهای اصلی و مهم فعالیت این باشند.

سردار “مهدی رحیمی” رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در آیین آغاز به کار این مرکز، اقتدار علمی را رمز نفوذ علمی، سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: تمدن نوین اسلامی ارجحیت علمی و فناوری و جهاد علم است که تحقق آن بر مبنای فعالیت‌های جامعه بسیج سرعت می‌گیرد.

سردار رحیمی با اشاره به هدف‌گذاری ایجاد ۵۰۰ مرکز رشد در سراسر کشور تصریح کرد: تاکنون ۱۶۰مرکز فعال شده‌اند که با جریان‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، کشور را به سمت بومی‌سازی صنایع و فناوری‌ها سوق می‌دهند.

سرهنگ “نادر ارسلانی” رئیس سازمان بسیج علمی کشور گفت: هدف از ایجاد این مرکز، اقتصاد دانش‌بنیان و بحث بیانیه گام دوم است که حضرت آقا به عمل به بحث علم و فناوری تاکید داشتند و آن چیزی که بیشتر به دنبال آن هستیم این است که ارتباط بین صنعت و دانشگاه در این فضا فراهم شود و برای قطعات و تجهیزاتی که از خارج از کشور وارد شده و ارزبر هستند ما می‌توانیم این فضا و شرایط را برای کارخانجات آماده کنیم که همه این تجهیزات در داخل تولید شوند.

سردار “عابدین خرم” فرمانده سپاه عاشورا نیز در این مراسم گفت: مشکل ما در حوزه صنعت و فناوری، دانش‌محور نبودن تولید و نیروی انسانی است و در راستای رفع نواقص، وجود چنین مراکزی ضرورت دارد چراکه در واقع، سنگر اول جنگ اقتصادی هستند.

منبع: تسنیم

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *