پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
فناوری خبر

افتتاح طرح ترانزیت دیتا در دهۀ فجر

رد ایام دهۀ فجر از حدود ۱۰ پروژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون طرح ترانزیت دیتا رونمایی می شود.

یه گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبرهایی مبنی بر بهره‌برداری از ۱۰ طرح و پروژه اصلی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که  (دهه فجر ۱۴۰۰) در کشور به بهره برداری می‌رسد که برای رونمایی و افتتاح  از آن‌ها زمان بندی اعلام شده است.

در روز شنبه ۱۶ بهمن ماه آزمایشگاه کاربرد اینترنت اشیا (IOT) در تأمین امنیت غذایی و کاهش مصرف آب در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات افتتاح می‌شود.

شروع به کار شبکه گلخانه‌های هوشمند

در همین حال آغاز فعالیت شبکه گلخانه‌های هوشمند کوچک مقیاس در پارک فناوری فاوا نیز کلید می‌خورد و  سیستم سورتینگ هوشمند مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور در چهارراه لشگر تهران روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه با حضور وزیر ارتباطات به بهره برداری می‌رسد.

رونمایی از سامانه سلام برای بررسی کیفیت اینترنت

– مراسم رونمایی از سامانه «سلام» سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه در نظر گرفته شده است و طبق اعلام‌های قبلی این پلتفرم یک برنامه موبایل محور برای دسترسی کاربران است که اجازه می‌دهد کاربر اطلاعات خود را از کیفیت شبکه در نقاط مختلف گزارش کند. این سامانه با حضور وزیر ارتباطات آغاز به کار خواهد کرد.

در این روز پروژه‌های پست بانک نیز به بهره برداری خواهد رسید.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
کمک هوش مصنوعی به تولید ۶۵نرم‌افزار و توسعه فناوری دستیار هوشمند داخلی 

شروع به کار توسعه شبکه فیبر نوری 

آغاز پروژه توسعه شبکه سراسری فیبرنوری برای دسترسی ارتباطات ثابت (پروژه فیبرنوری نقاط) برای روز ۲۵ بهمن ماه برنامه ریزی شده است. این پروژه نیز با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات، رونمایی خواهد شد.

موضوع توسعه شبکه فیبرنوری برای دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پوشش ۸۰ درصدی منازل و ۱۰۰ درصدی کسب و کارها (۵ میلیون کسب و کار) به اینترنت فیبرنوری یکی از مهمترین پروژه‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم محسوب می‌شود و وزیر ارتباطات وعده داده که این پروژه را تا سال ۱۴۰۴ تکمیل کند.

طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و عملیاتی شدن این پروژه از روز ۲۵ بهمن ماه کلید می‌خورد.

رونمایی از شبکه سیگنال رسانی زمینی

وزیر ارتباطات همچنین از طرح ترانزیت دیتا و بهره‌برداری از شبکه سیگنال رسانی زمینی که پروژه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت می‌شوند نیز در روز ۴ اسفندماه ۱۴۰۰ رونمایی می‌کند.

طرح ترانزیت دیتا در قالب پروژه «اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات» و «باز مهندسی جریان ترافیک داده کشور» در راستای تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده و طبق گفته وزیر ارتباطات، قرار است جریان ترافیک داده در کشور بدین وسیله بازطراحی شود.

این پروژه به جای توزیع تمام ترافیک کشور از پایتخت، محتوا در نزدیک‌ترین محل و در مراکز منطقه‌ای توزیع اطلاعات، توزیع شود و تأخیر و کندی سرعت به حداقل برسد.

بر این اساس در فاز نخست این طرح، نقاط توزیع داده و محتوا در شهرهای تبریز، شیراز و مشهد ایجاد می‌شود و در فاز دوم، طبق طراحی تا ۱۰ مرکز توزیع داده در نقاط مختلف کشور ایجاد خواهد شد.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات تا پایان سال جاری بازطراحی ترافیک شبکه تکمیل و همزمان، اقدامات اجرایی برای پیاده‌سازی این طرح شروع می‌شود و طرح در چند فاز به تدریج تکمیل خواهد شد.

منبع:  mehrnews

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *