دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
محتوای دیجیتال خبر

اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح صیانت: مغایرت ابعاد حقوقی طرح با قانون اساسی

اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح صیانت- عصر هشتم

مغایرت ابعاد حقوقی طرح صیانت با قانون اساسی از جمله ایرادات کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح موسوم به «صیانت از فضای مجازی» است که منتشر شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، متن منتشر شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس حاوی نقدهای جدی به این طرح است و در زمینه‌های اقتصادی، حکمرانی، اجتماعی و حقوقی ایراداتی را وارد کرده است.

به نظر می‌رسد طبق مفاد این گزارش اگر صحن مجلس بخواهد به این نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌ها عمل کند باید کلیات این طرح را رد کند، البته باید منتظر واکنش نمایندگان موافق این طرح به متن مرکز پژوهش‌ها هم بود.

ایرادات حقوقی در نقض اصول متعدد قانون اساسی

در این گزارش ایرادات حقوقی قابل‌توجه در نقض اصول متعدد قانون اساسی آمده است که از آن جمله می‌توان به کم‌توجهی به ساختار عالی تصمیم‌سازی و تقسیم وظایف حوزه فضای مجازی مصرح در حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی ابلاغی ازسوی مقام معظم رهبری و اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی ، ارتباط ضعیف میان عنوان طرح و مفاد طرح و ایجاد موانع در مسیر شفافیت و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد دیجیتال و زمینه‌سازی برای فرار سرمایه‌های داخلی اشاره کرد.

همچنین از دیگر موارد یاد شده در زمینه ایرادات حقوقی امکان ایجاد رانت‌های گسترده در کسب‌وکارهای دیجیتال ، بسط ید و اختیارات نهادهای فراقانونی و بدون نظارت و وجود نگاه تهدیدمحور به فضای مجازی در طرح و بی‌توجهی به فرصت‌ها و آینده‌نگر نبودن طرح نیز مطرح شده است.

از دیگر مواردی که در این طرح به عنوان عمده ایرادات حقوقی اشاره شده است نیز میتوان به اعطای مسئولیت به نیروهای مسلح تعیین‌تکلیف شده است که مغایر اصل۱۱۰ قانون اساسی است و سلب حق مجلس برای مداخله، استیفای حق مردم، مطالبه، استیضاح و سوال و تصویب آیین‌نامه اجرایی و مصوبات عام‌الشمول به غیروزیر یا هیات وزیران واگذر شده که مغایر اصل۱۳۸ است، اشاره کرد.

ایرادات اقتصادی طرح صیانت

مواردی در این گزارش به عنوان عمده ایرادات اقتصادی وارد بر طرح اعلام شده که از آن جمله نیز ایجاد بی‌ثباتی در قوانین و مقررات اقتصادی، به مخاطره افتادن امنیت سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی‌ناپذیری محیط کسب‌وکار، کم‌اثرکردن تسهیلات اقتصادی حمایتی در شرایط ناامنی اقتصادی، افزایش بار بروکراتیک اخذ مجوز به‌عنوان مانعی برای ایجاد و توسعه کسب‌وکارها در حوزه خدمات پایه و محدودیت‌های اقتصادی متعدد برای پلتفرم‌های داخلی و کاربران شاغل و صاحبان کسب‌وکار در پلتفرم‌های خارجی از با اهمیت‌ترین این موارد است.

عمده ایرادات فنی وارد بر طرح

این گزارش به حیطه موارد فنی نیز ورود پیدا کرده و اشکالات اساسی را مطرح کرده که میتوان به احتمال مسدودی گسترده و بدون آمادگی درصورت اجرای مفاد قانون یا عدم اجرای قانون به‌خاطر مخاطرات آن، توجه ناکافی به اقتضائات فنی اختصاصی هرکدام از خدمات پایه کاربردی و نادیده گرفتن ملاحظات فنی مرزبانی فضای مجازی را مطرح کرد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
با اجرایی شدن طرح صیانت رشد اکوسیستم استارت آپی متوقف می شود!؟

ایرادات اجتماعی طرح صیانت

مرکز پژوهش‌های مجلس به حوزه معضلات اجتماعی این طرح نیز ورود پیدا کرده و در این گزارش آورده است، کاهش سرمایه اجتماعی نهادی در کشور، ترغیب نخبگان به مهاجرت، مداخله بسیار زیاد طرح در شئون مختلف زندگی مردم و زمینه‌سازی برای ایجاد انحصار و رانت از جمله مهمترین ایرادات اجتماعی این طرح باید مورد بررسی قرار گیرد.

در این حوزه موارد دیگری همچون ابهام و عدم شفافیت در مفاد و فرآیند تقنین طرح منجر به ایجاد بی‌اعتمادی به نظام حکمرانی، عدم پیش‌بینی شرایط بعد از اجرای طرح (ناکارآمدی خدمات داخلی، اختلال در ارائه خدمات) و تعمیق فاصله و شکاف حاکمیت و مردم نیز مطرح شده است که مطمئناً واکنش نمایندگان موافق به این ابهامات حائز اهمیت است.

در پایان این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمادگی خود را برای هر نوع همکاری و کمک به اعمال اصلاحات و بازتدوین طرح اعلام کرده است.

 

منبع: khabarfoori

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *