پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

از طرف صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی صنایع خلاق انجام شد؛

اعطای تسهیلات مالی به شرکت‌های خلاق به ارزش ۱۴۰میلیارد ریال

صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی صنایع خلاق علاوه بر ۱۴۰ میلیارد ریال تسهیلات، ۶ ضمانت‌نامه برای گسترش بازار محصولات صادر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی چند سالی است که در زیست بوم نوآوری و کارآفرینی کشور ظهور کرده‌اند و به سرعت در حال رشد هستند. به گونه ای که اکنون بیش از یک هزار و ۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعالیت می‌کنند تا در عرصه اقتصاد، صنعت و فرهنگ پیوندی خلاقانه ایجاد کنند. با فعالیت این شرکت‌ها بازار فرهنگ و هنر که بر مبنای خلاقیت اصیل و بومی استوار است، در کشورمان در حال رونق است.

شرکت‌های خلاق ظرفیت بالایی در ایجاد و رونق اشتغال دارند. اما حمایت از این کسب‌و کارها برای توسعه فعالیت‌ها موضوع مهمی است که در همین راستا در اواخر سال ۱۳۹۹، صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی صنایع خلاق راه اندازی شده است.

خدماتی همچون سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تامین مالی، توسعه کسب‌و کار، صدور ضمانتنامه، خدمات مالی و شبکه و بازارسازی توسط این صندوق به شرکت های خلاق‌ ارائه داده می‌شود.

۱۰حوزه همچون کسب و کار دیجیتال و فضای مجازی، فضای یادگیری و آموزش، توسعه دهندگان پلتفرم‌های نشر و توزیع، صنایع دیداری‌و شنیداری، چاپ‌و نشر، گردشگری، صنایع دستی، میراث فرهنگی، هنرهای تجسمی و نمایشی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، مد‌و پوشاک و طراحی تحت پوشش، برای دریافت حمایت از صندوق هستند.

تا کنون نیز تعداد ۴۸ فقره تسهیلات توسط صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق به شرکت‌های فعال این حوزه تعلق گرفته است تا محصول خود را توسعه دهند و وارد بازار کنند. حجم تسهیلات مالی اعطایی صندوق تاکنون ۱۴۰ میلیارد ریال بوده است. صندوق همچنین در یک فقره سرمایه گذاری مبلغ ۵‌میلیارد ریال در حوزه صنایع خلاق سرمایه گذاری کرده است.

صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های خلاق برای ارائه به طرف‌های تجاری از دیگر خدمات صندوق پژوهش‌و فناوری صنایع خلاق است و تاکنون ۶فقره ضمانتنامه به جمع ارزش بیش از ۲۳میلیارد ریال ضمانتنامه برای شرکت در مناقصه و پیش پرداخت صادر شده است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت‌های خلاق هم پا و هم توان با دانش‌بنیان‌ها برای رهایی از اقتصاد نفتی و ایجاد اقتصادی خلاق و پویا در تلاش هستند. آنها در همین بحران شیوع کرونا نیز توانمندی خود را به نمایش گذاشته‌اند و با محصولات خود فضا را برای فعالیت‌های گوناگون مانند آموزش از راه دور آماده کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *