سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

اعطای تسهیلات اشتغال روستایی خراسان رضوی در سال جاری به ۸ میلیارد تومان رسید

در نیمسال ابتدایی سال جاری ۸ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به متقاضیان در خراسان رضوی پرداخت شده است.

به گزارش استارتاپ خبری  عصر هشتم، مدیر صندوق کار آفرینی امید خراسان رضوی در خصوص میزان تسهیلات اعطا شده در نیمسال ابتدایی سال جاری از سوی این صندوق در استان اظهار کرد: از ابتداء سال جاری تا پایان شهریور ماه حدود ۳۲۳ مورد تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی به مبلغ ۲۳ میلیارد تومان پرداخت شده است که شامل بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت می‌شود. همچنین کارمزد این تسهیلات در مناطق مرزی با سود ۴ درصد و در مناطق غیر مرزی با سود ۶ درصد محاسبه می‌شود.

وی افزود: اعتبار ابلاغی صندوق از ابتداء سال ۹۷ حدود ۱۹۰ میلیارد تومان بوده است که تا کنون مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان آن به صورت تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی پرداخت شده است. همچنین از مجموع اعتبارات پرداخت شده ۱۸ درصد آن مربوط به بخش خدمات، ۴۴ درصد بخش صنعت و ۳۷ درصد بخش‌ کشاورزی است و از لحاظ محل سکونت نیز ۱۱ درصد در مناطق مرزی و ۸۹ درصد در مناطق غیر مرزی پرداخت تسهیلات صورت گرفته است.

مدیر صندوق کار آفرینی امید خراسان رضوی درباره افزایش پرداخت تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته عنوان کرد: در ۶ ماهه ابتدایی سال‌ ۹۹ در حوزه اشتغال روستایی حدود ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات  توسط  صندوق  کارآفرینی امید در استان پرداخت شده که این مبلغ در نیمسال ابتدایی سال جاری با افزایش ۸ میلیاردی به ۲۳ میلیارد تومان رسیده است.

خوش قامت با اشاره به تاثیرات اعطاء این تسهیلات تصریح کرد: اولویت در پرداخت تسهیلات مربوط به بخش صنعت اشتغال روستایی است. البته لازم به ذکر است که پرداخت تسهیلات در روستا موجب مهاجرت معکوس و بازگشت روستاییان مهاجر از شهر به روستا شده است. هدف از اعطاء این تسهیلات صنعتی سازی اقتصاد روستا است.

وی با اعلام طرح‌های استراتژیک صندوق کارآفرینی امید در استان خاطرنشان کرد: طرح‌های استراتژیک استان شامل سه طرح هر روستا یک محصول، روستای بدون بیکار و صندوق‌های خرد محلی می‌شود. در طرح صندوق‌های خرد محلی تعداد ۳۸۹ صندوق تشکیل شده که از این تعداد به ۳۶۲ صندوق تسهیلاتی به ارزش ۱۸ میلیارد تومان پرداخت شده است. این صندوق‌ها با حداقل ۲۰ عضو تشکیل می‌شوند و در رسته‌های مختلف شروع به فعالیت می‌کنند.

مدیر صندوق کار آفرینی امید خراسان رضوی با توضیحاتی درمورد طرح‌های هر روستا یک محصول و روستای بدون بیکار افزود: در طرح هر روستا یک محصول تاکنون حدود ۲۵ روستا مشمول حمایت شده و مبلغ ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات در این حوزه پرداخت شده است. همچنین در طرح روستای بدون بیکار با نظام برنامه‌ریزی پایین به بالا توانستیم نیازهای روستا را تشخیص داده و بر اساس پتانسیل به آن‌ها تسهیلات پرداخت کنیم.

خوش قامت تصریح کرد: از دیگر اقدامات این صندوق می‌توان به عقد تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزی جهت حمایت از تولیدات گیاهان دارویی اشاره کرد. طبق این تفاهم‌نامه تا کنون  ۴۵ فقره تسهیلات به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که مرجع معرفی آنان جهاد کشاورزی بوده است.

وی درباره میزان اشتغال‌زایی این طرح‌ها عنوان کرد: سرانه اشتغال بر اساس هر ۱۵۰ میلیون تومان یک نفر در رسته‌های مختلف است. بنابراین در کل فرایند اشتغال روستایی تعداد ۵۵۰۰ نفر از ابتداء سال ۹۷ تا کنون مشغول به کار شده‌اند.

مدیر صندوق کار آفرینی امید خراسان رضوی با اشاره به طرح‌های معرفی شده به این صندوق ادامه داد: از ابتداء سال تا کنون حدود ۷۳ درصد طرح ایجادی و ۲۷ درصد طرح توسعه‌ای به صندوق کار آفرینی امید استان معرفی شده‌اند. روند اعطاء تسهیلات به این طرح‌ها ابتدا با بررسی مجوزهای شغلی و مکان اجرای طرح آغاز می‌شود و در صورت تایید از سوی کمیته فنی طرح به صندوق ارجاع داده شده و تسهیلات پس از اخد ضمانت‌ها پرداخت می شود.

خوش قامت درباره تفاهم نامه‌های امضاء شده با این صندوق بیان کرد: این تفاهم ‌نامه‌ها شامل تفاهم نامه‌ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه‌های مختلف خدمات‌، صنعت و کشاورزی است. همچنین تفاهم نامه‌هایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و وزارت میراث فرهنگی نیز منعقد شده که هدف از آن‌ها اعطاء تسهیلات به افرادی است که مشاغل آنان تحت تاثیر شرایط کرونا ضربه دیده است.

وی با توجه به اتمام طرح‌های نیمه تمام در استان خاطرنشان کرد: برای برخی از طرح‌ها که به علت شرایط اقتصادی متوقف شده بودند درخواست متمم صورت گرفت تا به اتمام برسند. هدف گذاری ما این است که تا پایان سال جاری حداقل بخش صنعت خدمات روستایی جذب شوند.

 

منبع: ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *