پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
فناوری محتوای دیجیتال خبر

اطلاعات مخدوش و ناکافی فیس‌بوک به محققان

در بررسی گزارش شفافیت منتشر شده توسط فیس‌بوک در ماه آگوست نشان می‌دهد این شرکت به محققان، اخبار دروغ اطلاعات پژوهشی ناکافی و مخدوش ارائه داده است.

به گزارش پایگاه خبری عضر هشتم، محققانی که بر داده‌های فیس‌بوک برای پژوهش اتکا کرده بودند، ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها از تحقیقات دقیق و عینی در این زمینه فاصله داشته باشند. علت این امر آن است که فیس‌بوک اطلاعات ناقص و مخدوشی در مورد نحوه تعامل کاربران با پست‌ها و لینک‌های خود به محققان داده و آنها را گمراه کرده است.

فیس‌بوک بر اساس درخواست محققان دانشگاهی به آنها اطلاعاتی در مورد نحوه گسترش و پخش شدن اطلاعات و اخبار دروغین در پلتفرم خود داده است تا آنها بتوانند روند مذکور را پیگیری کنند. این شرکت وعده داده بود که محققان به تمامی تعاملات کاربران در این زمینه دسترسی خواهند داشت، اما حالا مشخص شده داده‌هایی که فیس‌بوک به محققان داده تنها شامل تعاملات حدود نیمی از کاربرانش در آمریکا است.

مطالعه این مطلب میتواند برای شما مفید باشد
گوگل، فیس بوک و مایکروسافت بیشترین هزینه لابی را در اروپا پرداخت می‌کنند

علاوه بر این، اکثر کاربرانی که تعاملاتشان در این گزارش‌ها درج شده کسانی هستند که به اندازه کافی ذیل پست‌های سیاسی فعالیت می‌کنند و از همین طریق گرایش سیاسی آنها کاملاً واضح و آشکار است.

پس از افشای این موضوع فیس‌بوک از محققان عذرخواهی کرده و افزوده که برای جبران این خطا تلاش خواهد کرد. اما این کار با توجه به حجم داده‌های موجود چند هفته‌ای طول می‌کشد. فیس‌بوک به محققان گفته داده‌هایی که در مورد کاربران خارج از ایالات متحده دریافت کرده‌اند نادرست نیست.

ماویس جونز، سخنگوی فیس‌بوک هم عدم صحت اطلاعات مذکور را ناشی از “خطای فنی” دانست که این شرکت “سریعاً در حال حل آن است”.

مطالعه این مطلب میتواند برای شما جالب توجه باشد
واکنش تند فیس بوک در برابر درخواست رگولاتوری انگلیس

منبع:خبرگزاری مهر

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *