سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

رئیس پارک علم و فناوری خراسان:

استقرار ۶هزار نفر در مجموعه پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: درحال حاضر نزدیک به 6هزار نفر در مجموعه پارک‌ استان مستقر هستند که تنها یک سوم از شرکت‌های دانش‌بنیان استان را شامل می‌شود.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، دکتر رضا قنبری،در مراسم اولین سالگرد افتتاح ساختمان تیراژ که در مرکز شماره یک فنی و حرفه‌ای مشهد برگزار شد، اظهارکرد: بزرگ‌ترین عاملی که می‌تواند یک شبکه و سیستم را زنده‌ نگه‌دارد اعتماد است، که توانسته ایم، آن را جلب کردیم.

معمولا مدیران دولتی بیشتر از افعال مضارع و آینده استفاده می‌کنند. با وجود تمام محدودیت‌های موجود امروز، دور هم جمع شدیم تا خاطره یک فعل ماضی را در ساختمان هزار متری تیراژ جشن بگیریم.

وی افزود: نوآوری و تبدیل یک فعل مضارع به ماضی در فضای دولتی بسیار سخت و پیچیده است. پایداری این مدل به موفقیت مسئولان وابسته است. اینکه فضای کسب و کار کشور رتبه بالاتر از ۱۳۰ را دارد، به این معنی است که کشورهای بسیاری، از ما جلوتر هستند و غیر از خود ما، کسی نمی‌تواند مشکلات را حل کند.

وی افزود: اکثر مدیران مجموعه‌های مختلف دولتی و خصوصی، علاقه‌مند به بهره‌ بردن از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور هستند. قوانین، مقررات، نظارت‌ها و سخت‌گیری‌ها، سد راه این مسیر است. خرید از شرکت‌های خارجی نسبت به خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی راه آسان‌تری به نظر گرفته می‌شود و برداشته شدن تحریم‌ها بر روند رشد شرکت‌های دانش‌بنیان تاثیر خواهد گذاشت.

قنبری بیان کرد: قوت قلب ما، شرکت های دانش بنیان هستند تا محصولات خود را بسازند و به بازار ارائه دهند. از همگان خواهش می‌کنم تا از ظرفیت‌های ایجاد شده استفاده کنند. امیدوارم تکرار فعل ماضی را هر روز بیشتر از روز قبل شاه باشیم. وی گفت: پارک علم و فناوری خراسان، اولین پارک کشور است که توسط سازمان شورای گسترش، به عنوان مدل «پردیس علم و فناوری» شناخته می شود..

رئیس پارک علم و فناوری خراسان بیان کرد: نسل‌های متفاوتی از پارک‌های علم و فناوری وجود دارد. نسل اول پارک علم و فناوری دربرگیرنده استقرار و نسل دوم شامل استقرار و خدماتی برای تجاری سازی است. نسل سوم پارک‌های علم و فناوری را نسل پارک‌های شبکه‌ای می‌نامیم. پارک شبکه‌ای به معنای ارائه سرویس‌ها با کمک دیگران است.

وی تشریح کرد: ما هنوز در ۵۰ متری ساختمان‌های پارک علم و فناوری شاهد این موضوع هستیم که کارآموزان نمی‌دانند «شرکت دانش بنیان» به چه معنی است. این موضوع نشان دهنده ضعف ما در فرهنگ‌سازی است.

دکتر رضا قنبری افزود: پارک علم و فناوری بایستی به عنوان یک پلت‌فرم توسعه در نظر گرفته شده و سایر ارگان‌ها زیر نظر آن خدمات خود را ارائه دهند. تا زمانی که بر روی فرهنگ نوآوری کار نشود، همه بضاعت و امکاناتی که فراهم شود، کارآیی لازم را ندارد.

وی ادامه داد: شهر مشهد درحال حاضر میزبان چندین پارک از جمله پارک علوم پزشکی است. بزرگ‌ترین کاری که ما در سال ۱۴۰۰ خواهیم کرد، تلاش برای نزدیک کردن همکارانمان به یکدیگر است. در این زمینه اقدامات لازم انجام شده و در فرصتی مناسب آغاز به کار خواهیم کرد. استراتژی ما این است که سرعت رسیدن ایده به بازار را به کمک شبکه‌سازی بالا ببریم. ما دانشگاه و یا بازار نیستیم، بلکه متصل کننده این دو ارگان به یکدیگریم.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: زمانی که محدودیتی برای افراد به وجود می‌آید، نیازمند تاب‌آوری و سرعت انعطاف پذیری بیشتری است. کسانی می‌توانند در این مسیر موفق‌تر باشند که وابستگیشان به علم بیشتر بوده و می‌توانند از علمشان استفاده کنند.

وی افزود: تحریم برای شرکت‌هایی که می‌توانند خود را با شرایط سازگار کنند، یک فرصت است. با وجود تحریم‌ها ارگان‌های داخلی مجبور شدند تا به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد کنند. ما نمی‌توانیم در دنیا بدون داشتن ارتباط زندگی کنیم و این موضوع ضعف امروز شرکت‌هایی است که نتوانستند با تحریم سازگار شوند. تحریم‌ها بهترین فرصت برای شرکت‌های دانش‌بنیان بود.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *