سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال خبر

سهم ۲۳درصدی استارتاپ‌های حوزه خرید، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر

استارتاپ‌های حوزه خرید با سهم 23درصدی، بیشتری میزان سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، از میان ۸۰۰ سرمایه‌گذاری انجام شده، بیشترین میزان سرمایه گذاری در استارتاپ های حوزه خرید بوده است و حدود ۶۰درصد سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در ۴حوزه خرید، کسب‌و کار، خدمات مالی، رسانه و سرگرمی بوده است.

براساس گزارش سال ۱۳۹۹ انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران، حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر اعضای این انجمن در این سال تنها ۷۵۰میلیارد تومان بوده است که با توجه به عضو نبودن تمام سرمایه‌گذاران خطرپذیر در این انجمن، حجم کل سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۹ را در بهترین حالت می‌توان ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد.

در حالی میانگین حجم سرمایه گذاری خطرپذیر در سال ۹۹، ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که میانگین ارزش معاملات روزانه بورس در این سال، ۵ برابر این مقدار بوده است.

بررسی وضعیت سرمایه گذاری خطرپذیر در نیم سال اول ۱۴۰۰

براساس داده های جمع آوری شده توسط تیم راستا در نیم سال اول ۱۴۰۰، ۳۰ سرمایه گذاری خطرپذیر تا کنون در اکوسیستم استارتاپی ایران صورت گرفته است. ( با توجه به اینکه اخبار سرمایه گذاری معمولا با تاخیر توسط سرمایه گذاران منتشر می‌شود، ممکن است این عدد در آینده دچار تغییراتی شود.)

هوش مصنوعی، گردشگری و کسب و کار حوزه هایی هستند که بیشترین تعداد سرمایه در آن ها انجام شده است.( ۴ سرمایه گذاری از ۵ سرمایه گذاری انجام شده در حوزه هوش مصنوعی، توسط صندوق جسورانه پارتیان انجام شده است.)

 

منبع: rasta360.ir

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *