یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

ارائه خدمات نوین دانش‌بنیان به ناشنوایان

ارائه محتوای مناسب و موردنیاز ناشنوایان در قالب فعالیت‌های دانش بنیان می‌تواند راهگشا و تعیین کننده باشد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، سعید طوسی مدیراجرایی استارتاپ دفینو در گفت‌و گو با خبرنگار عصر هشتم اظهار داشت: توجه خاصی به تولید محتوای دیجیتال برای جامعه ناشنوایان نمی‌شود در حالی‌که نیاز رو افزون این قشر با توجه به پیشرفت فناوری‌ها، قابل توجه و حائز اهمیت است.

وی موضوعاتی همچون عدم دسترسی به اورژانس و آتش‌نشانی برای ناشنوایان را بخشی از این مشکلات عنوان کرده و ‌افزود: به تازگی سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا ناشنوایان بتوانند با نیروی انتظامی ارتباط برقرار کنند.

طوسی با ابراز گلایه از متولیان حمایت از جامعه ناشنوایان عنوان کرد: حمایت‌های موجود بیشتر جنبه دستوری داشته و در قالب اجرایی حمایتی انجام نمی‌شود و ناشنوایان از بسیاری از عرصه‌ها به دلیل نبود محتوای آموزشی لازم جا ‌مانده‌اند.

دفینو و اشتغال‌زایی

طوسی تولید محتوای تخصصی برای جامعه ناشنوایان را هدف اصلی راه‌اندازی این استارتاپ اعلام کرد و افزود: اعضای این استارتاپ از خانواده جامعه ناشنوایان هستند و به همین علت محتوای تولید شده بر اساس نیاز روز مخاطبان بوده و با استفاده از زبان اشاره در ویدئو، محتوایی به روز و مخاطب‌پسند تولید می‌شود.

طوسی درباره تولید محتوای هدفمند این استارتاپ بیان کرد: بسته‌های مختلفی همچون آموزش فتوشاپ مخصوص ناشنوایان را طراحی کرده‌‌ایم که در تلاش برای ایجاد بستر اشتغال‌زایی ناشنوایان است.

مدیراجرایی استارتاپ دفینو تصریح کرد: موضوعات فرهنگی،مسائل اجتماعی، بهداشت، مشاوره‌های خانواده، خدمات اجتماعی،اخبار و مسائل روز از عناوینی هستند که این استارتاپ درباره آنها به ناشنوایان خدمات محتوایی لازم را ارائه می‌دهد.

محتوای آموزش رانندگی، پیشرفته و کاربردی

طوسی بیان کرد: آموزش رانندگی یکی از چالش‌هایی است که ناشنوایان به طور جدی با آن روبرو هستند که در مورد اشتغال آنان نیز به طور مستقیم مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی درباره ایده این استارتاپ برای رفع این مشکل گفت: با فراهم آوردن بستری برای آموزش رانندگی ناشنوایان با استفاده از شبیه‌ساز تلاش شده چالش‌های پیش روی  ناشنوایان برطرف شود و موفقیت هایی هم در این زمینه کسب شده است  و با حمایت های لازم میتوان این امکان را به تمامی ناشنوایان سراسر کشور ارائه داد.

دفینو، از آغاز تاکنون

طوسی افزود: استارتاپ دفینو فعالیت خود را با یک کلینیک مددکاری اجتماعی برای ناشنوایان آغاز کرد و در قالب یک NGO خدمات خود را گسترش داد تا در مسابقات کارآفرینی اجتماعی سال ۱۳۹۷ دانشگاه فردوسی مقام اول را کسب کند و مورد حمایت شتاب‌دهندۀ فردوسی قرار گیرد.

وی به شعار این استارتاپ “ایران را جای بهتری کنیم برای همه” اشاره و خاطرنشان کرد: استارتاپ مشابهی با دفینو در کشور وجود ندارد و متولی واقعی برای حمایت از ناشنوایان وجود ندارد لذا تأمین هزینه‌های اجرایی کردن برنامه‌ها امکان‌پذیر نیست و به طور عمده به طور شخصی سرمایه‌گذاری‌ها انجام می‌شود که مانع بزرگی برای رسیدن به چشم‌اندازهای آینده است.

طوسی افزود: شتاب‌دهنده فردوسی اولین نهادی است که تلاش جدی برای حمایت و گسترش فعالیت‌های استارتاپ دفینو انجام داده است.

خدمت‌رسانی به ۴هزار خانواده جامعه ناشنوا

مدیراجرایی استارتاپ دفینو در مورد تعداد مخاطبان خود بیان کرد: در شهر مشهد در حدود ۴هزار خانواده به صورت مستقیم انواع خدمات را دریافت می‌کنند و به صورت غیر مستقیم در سطح کشور نیز برخی از ناشنوایان از انواع خدمات کالایی و آموزشی این استارتاپ بهره‌مند می‌شوند.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *