یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

اخطار تعطیلی بانک مرکزی به پلتفرم لندو

لندو - عصر هشتم

بانک مرکزی در نامه‌ای به لندو ارائه خدمات اعتبارسنجی و تعیین امتیاز اعتباری از سوی این مجموعه را غیرمجاز و بدون مجوز دانسته است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، در این نامه بانک مرکزی  به شرکت هوشمند آرمان گستر آریا (لندو)  هشدار داده است که در اسرع وقت ضمن اعلام منبع دریافت اطلاعات اعتباری اشخاص به این بانک، ارائه هرگونه خدمات اعتبارسنجی و تعیین نمره اعتباری در وب‌سایت و اپلیکیشن این مجموعه را متوقف سازد
بانک مرکزی در نامۀ خود با اشاره به غیرمجاز و بدون مجوز اقدام این مجموعه برای ارائه خدمات اعتبارسنجی و تعیین امتیاز اعتباری اشخاص تأکید کرده است که هرگونه خدمات سنجش اعتبار را صرفاً با موافقت اصولی شورای سنجش اعتبار و اخذ مجوز از بانک مرکزی و تحت نظارت این بانک امکان‌پذیر میسر می‌باشد.
  این نامه آمده است که در اسرع وقت ضمن اعلام منبع دریافت اطلاعات اعتباری اشخاص به این بانک، ارائه هرگونه خدمات اعتبارسنجی و تعیین نمره اعتباری در اپلیکیشن یا وب‌گاه آن شرکت متوقف شده و نتیجه مکتوب به این بانک اعلام شود.
این نامه همچنین عنوان کرده‌ است در صورتی که فعالیت این شرکت متوقف نشود، این بانک طبق ماده ۲ دستورالعمل ناظر بر تاسیس، فعالیت و انحلال شرکت‌های اعتبارسنجی مراتب درخواست توقف فعالیت یا تعطیلی آن شرکت را به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و مراجع قضایی اعلام خواهد کرد.

لندو: از مدل اعتبارسنجی خود استفاده نمی‌کنیم

به رغم محتوای نامه بانک مرکزی مبنی بر غیرمجاز بودن اعتبارسنجی از سوی «لندو»، اما  این مجموعه در پاسخ اعلام کرده است که از مدل خود برای اعتبارسنجی وام‌های اولیه استفاده نمی‌کند و پرداخت این وام بر اساس گزارش‌های شرکت مشاوره اعتباری ایران بوده که دارای مجوز بانک مرکزی است!؟

مدیر ارشد بازاریابی لندو، اعلام کرده است: فرآیند رتبه‌بندی داخلی بر اساس رفتار پرداختی مشتریان شکل می‌گیرد و برای وام‌های بعدی‌شان هم از همین سیستم کمک گرفته می‌شود.
هادی مرادی ادامه داد: اما معیار بانک آینده (به‌ عنوان تامین‌کننده مالی وام‌های پرداختی لندو به مشتریان) برای وامی که از طریق لندو به مشتریان پرداخت می‌کند، گزارش اعتباری شرکت ایرانیان است که مجوز بانک مرکزی را دریافت کرده است.
مرادی توضیح داد: لندو به‌ عنوان تنها پلتفرم اعتباردهی است که بابت تاخیر در پرداخت اقساط، از مشتریان جریمه دیرکرد دریافت نمی‌کند و همین یک ارزش افزوده برای مشتریان است.
وی افزود: مشتریانی که رفتار پرداختی خوبی دارند، نمره بالاتری کسب می‌کنند؛ علاوه بر این سقف دریافت اعتبارشان در دفعات بعدی افزایش خواهد یافت و از فروشگاه‌های آنلاین تخفیف خرید دریافت می‌کنند.
مرادی با تاکید بر اینکه لندو به‌ عنوان یک استارت‌آپ حوزه لندتک در تلاش است تا هم برای مشتری و هم برای بانک ارزش افزوده ایجاد کند می‌گوید: مبنای اعتباردهی و اعتبارسنجی مشتریان، گزارش اعتباری ایرانیان است، ما صرفاً به بانک اطلاع می‌دهیم که هر فرد رفتار پرداختش در وام‌هایی که از لندو گرفته چگونه بوده، کدام کاربران ریسک بالاتری دارند و پیشنهاد ما این است که در دفعات بعدی سقف وام‌دهی به فرد افزایش پیدا نکند.
مدیر ارشد بازاریابی لندو در پایان درباره ثاثیر چنین اقداماتی بر فعالیت مجموعه‌ها لندتک می‌گوید: در این شرکت نزدیک به ۴۰۰ نفر به‌ طور مستقیم مشغول کار هستند، از سوی دیگر با توجه به شرایط اقتصادی فعلی خدمات این کسب‌وکار به بالاتر رفتن قدرت خرید مردم کمک و برای مشتریان ارزش افزوده ایجاد می‌کند.
وی تأکید کرد: لندو تنها پلتفرمی است که بدون چک، ضامن و بدون جریمه دیرکرد به کاربران خود وام می‌دهد و بر اساس هوش مصنوعی تحلیل‌هایی روی داده‌های مشتریان انجام می‌دهد تا نرخ نکول را به حداقل برساند؛ در واقع این رتبه‌بندی اهرمی است تا ما بتوانیم بدون چک و ضامن به مشتریان‌مان اعتبار تخصیص بدهیم و نبود چنین الگوریتمی ارائه آسان اعتبار را سخت خواهد کرد.
منبع: peivast
hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *