پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
فناوری خبر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

اجرای پروژه فیبر نوری در کل کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است

اجرای پروژه فیبر نوری در کل کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است - عصرهشتم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، پیاده‌سازی پروژه فیبر نوری در کل کشور را نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، در پاسخ به گزارش کمیسیون صنایع مجلس از عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور گفت: برای فیبر نوری ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و ۲۰ میلیون پورت می‌خواهیم که هر کدام از آنها به ۲.۵ میلیون منابع نیاز دارد.

وی افزود: باید دیتاسنترهای بزرگ و پرسرعت در پنج نقطه کشور داشته باشیم. ظرفیت شبکه زیرساخت تا سال آینده ۲ برابر می‌شود ولی برای پروژه فیبر نوری باید ۳ برابر شود.»

شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت فضای مجازی کشور

زارع‌پور بیان کرد: «شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین طرح‌هایی است که باید به سرعت اجرایی شود البته با وجود همه زحماتی که در گذشته کشیده شده وضعیت مطلوبی در این حوزه نداریم.»

زارع‌پور افزود: «وزارت ما وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات است و محور تمام فعالیت‌های وزارت ارتباطات شبکه ملی اطلاعات است. این مسئله راهبرد اول وزارت ارتباطات است و همه بخش‌های وزارتخانه باید نقش‌های خود را در این راستا ببینید.»

شبکه ملی اطلاعات، راهبرد اول وزارت ICT

زارع‌پور اظهار کرد: بیش از ده سال است که این مسئله به شکل جدی در کشور مطرح است اما تازه شهریورماه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی تکلیف دستگاه‌ها را مشخص کرده است و برنامه من اجرای تمام تکلیف وزارتخانه است.»

زارع‌پور به نگاه‌های غلطی که به شبکه ملی اطلاعات وجود دارد اشاره کرد و گفت: «دو هیولا از شبکه ملی اطلاعات ساخته شده است. یکی برای مسئولین که می‌گویند قابل تحقق نیست. دومی برای مردم که می‌گویند دسترسی مردم به اینترنت محدود می‌شود.

وی تصریح کرد: خیال مردم را راحت می‌کنیم و می‌گوییم شبکه ملی اطلاعات یک شبکه با کیفیت، پرسرعت و امن داخلی است.»

او در مورد اقدامات وزارت ارتباطات در این باره توضیح داد: «شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات تشکیل شده است و هر هفته جلسات آن برگزار می‌شود. بیش از ۱۲۰ پروژه در این مدت تعریف شده است که به شکل هفتگی پیشرفت آنها را رصد می‌کنیم.»

وزیر ارتباطات ادامه داد: «ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم شبکه پرسرعت را در همه‌جا راه‌اندازی کنیم. البته می‌دانیم کار سختی است و نیازمند عزم ملی است و همه باید پای کار بیایند.

وی افزود: اگر این شبکه فعال شود اولا برای سرویس‌های داخلی مشکلی نخواهیم داشت و اگر روزی اینترنت قطع شد در داخل مسئله‌ای نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: مثلا در حال حاضر ۴۳۰ گیگ از ظرفیت اینترنت به دلیل قطعی فیبر نوری در خلیج فارس از دسترس خارج شده است.

زارع پور افزود: همچنین با تحقق شبکه فیبر نوری داخلی، ارتباطات بین‌المللی نیز تسهیل می‌شود و می‌توانیم به عنوان HUB منطقه‌ای ترانزیت اطلاعات نیز عمل کنیم کشور ما بهترین مسیر برای عبور ترافیک شبکه است.»

زارع‌پور در مورد مورد راهبرد دوم وزارتخانه متبوعش نیز بیان کرد: «راهبرد دوم وزارتخانه توسعه خدمات است. این مسئله به طور ویژه ماموریت رئیس جدید سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات است.»

تا پایان سال ۱۴۰۱، ۷۵۰۰ روستا به شبکه متصل می‌شوند

وزیر ارتباطات در انتهای سخنان خود تاکید کرد: «قولی که در زمان رای اعتماد به شما دادم این بود که تا پایان سال ۱۴۰۱ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه اینترنت متصل کنیم که در آن زمان براساس برآوردی که وجود داشت باید ۴ هزار روستا به شبکه متصل شوند اما براساس برآوردهای جدید روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۷۵۰۰ عدد هستند اما بنده همچنان بر قول خود هستم.»

وزیر ارتباطات دولت سیزدهم ادامه داد: «این بدین معناست که به ۴ برابر بودجه بیشتر نیاز داریم و باید ۴ برابر نیز سریع‌تر عمل کنیم. ۸ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار داریم که در این زمینه نیاز به حمایت‌های مجلس هستیم.»

شرایط بحرانی اپراتورها

زارع‌پور بیان کرد: «اپراتورها در شرایط بحرانی هستند و اگر توجه نشود به سرنوشت مخابرات دچار می‌شوند. اگر تعرفه اینترنت افزایش پیدا نکند توسعه پیدا نخواهد کرد.

وی افزود: امیدوارم این بند از لایحه بودجه حذف شود و مجلس نیز در این زمینه ما را همراهی کنید»

وزیر ICT در انتها اعلام کرد: «به زودی مردم شاهد افزایش کیفیت شبکه خواهند بود و روز به روز زیاد می‌شود.»

برگرفته از : peivast

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *