پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
فناوری خبر

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد:

اجرای نسخه الکترونیک بیمه سلامت در کشور به ۹۸ درصد رسید

اجرای نسخه الکترونیک بیمه سلامت در کشور به ۹۸ درصد رسید - عصرهشتم

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: اجرای نسخه نویسی الکترونیک به 98درصد در کشور رسیده و نسخه نویسی کاغذی تنها در موارد خاص کماکان می تواند، انجام شود.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، پس از ۴ ماه اجباری شدن نسخه الکترونیک در مراکز درمانی کم و بیش روند چاپ و تمدید دفترچه‌های کاغذی متوقف شده است و فرآیند نسخه‌نویسی الکترونیکی جایگزین آن شده، امکان اتصال نسخه الکترونیک برای کلیه مطب‌های پزشکی، داروخانه‌ها، مراکز فیزیولوژی، رادیولوژی، آزمایشگاه‌ها، دندان‌پزشکی، درمانگاه‌ها فراهم شده است.

محمد مهدی ناصحی رئیس سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند، که از این تعداد دو سوم جمعیت بیمه شدگان را اقشار آسیب پذیر جامعه تشکیل می‌دهند.

وی افزود: :درخواست ما از مجلس شورای اسلامی این است دست کم در بخش درمانی بیماران سخت، بودجه مناسبی بدین منظور اختصاص دهند، زیرا بنابر آخرین پیگیری ها تنها افزایش بودجه سالانه بیمه سلامت ۷ درصد تعیین شده است.

ناصحی با تأکید بر اینکه تا زمانیکه بیمه‌های تکمیلی به طور کامل به این نظام نپیوندند، مشکلات این بخش برطرف نخواهد شد. بیان کرد: برای حل این مشکل باید میان بیمه‌ها و سامانه یکپارچه سازی صورت گیرد.

اجرای کامل نسخه الکترونیک از اول دی ۱۴۰۰

کمترین پیشرفت اتصال در نسخه نویسی الکترونیکی متعلق به تهران و خراسان رضوی است.

این طرح تا به امروز در بیشتر استان‌های کشور به اجرای ۱۰۰ درصدی رسیده است، اما ۲ استان تهران و خراسان رضوی با کمترین پیشرفت نسبت به سایر استان ها قرار دارند، استان‌های تهران با ۹۳ درصد و خراسان رضوی با ۹۰ درصد اتصال از سایر استان‌های کشور عقب هستند.

برخی از داروخانه، پزشکان بنا به دلایلی از نسحه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی سرباز می‌زنند و مشکلاتی مثل نبود زیرساخت لازم برای ارائه خدمات را بهانه می‌کنند.

سازمان بیمه سلامت هشدار داده است؛ اگر مراکز تخصصی و درمانی کشور از اردیبهشت ۱۴۰۱ نسخه‌های خود را الکترونیکی نکنند هزینه درمان آن‌ها به مراتب پرداخت نخواهد شد.

گفتنی است نسخه نویسی الکترونیکی طرحی که از سال ۹۷ و به منظور کاهش تداخلات دارویی، کاهش مراجعه به شعبات برای تمدید دفترچه، جلوگیری از کاغذ بازی و در نهایت قاچاق دارو کلید خورد، این طرح در روزهای آغازین خود مورد استقبال تمام ارگان ها، داروخانه، پزشکان و حتی مردم قرار گرفت.

به گفته سازمان‌های بیمه گر در این روش بیمار پس از مراجعه به درمانگاه یا پزشک تنها با ارائه کد ملی می‌تواند تحت درمان قرار گیرد و بلافاصله پس از بررسی و تجویز دارو فرد بیمار می‌تواند با همان کد ملی دارو‌های تجویزی خود را به صورت الکترونیکی از داروخانه‌ها دریافت کند.

منبع: yjc

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *