دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال فناوری خبر

آغاز ثبت‌نام وام اشتغال‌زایی کسب‌و کارهای حوزه فاوا

آغاز ثبت‌نام وام اشتغال‌زایی کسب‌و کارهای حوزه فاوا -عصر هشتم

سازمان فناوری اطلاعات ایران ثبت‌نام اعطای وام اشتغال‌زایی به کسب‌ و کارهای حوزه ارتباطات‌و فناوری اطلاعات را آغاز کرده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، مدیرکل دفتر همکاری‌های فرا سازمانی و ارتباط با صنعت و دانشگاه سازمان فناوری اطلاعات ایران از آغاز ثبت‌نام وام اشتغال‌زایی خبر داد.

وی گفت: تسهیلات مذکور از محل بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در راستای ایجاد اشتغال و توانمند سازی نیروی انسانی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اعطا می‌شود.

فرهاد سنجری افزود: سهم وزارت ارتباطات از محل بند الف تبصره ۱۸ به میزان ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است که از محل هدفمند سازی یارانه‌ها به حساب دستگاه به صورت ماهیانه واریز می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تکلیف قانون‌گذار مبنی بر اهرمی سازی منابع، مقرر شده است به میزان آورده دستگاه، مؤسسات عامل نیز حداقل به همین میزان در برنامه‌های اشتغال‌زایی مشارکت کنند.

سنجری بیان کرد: به عبارت دیگر منابع در دسترس وزارت ارتباطات در این خصوص ۱۸ هزار میلیارد ریال برای ایجاد ۱۷ هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: به این ترتیب مذاکرات با بانک عامل وزارت ارتباطات و یک صندوق کارآفرینی نهایی و مقرر شده برای مشارکت با یک یا دو بانک خصوصی نیز تعاملاتی انجام شود که به محض نهایی سازی، اطلاع رسانی صورت می‌گیرد.

وی درباره محورهای ۶ گانه وزارت ارتباطات در خصوص اجرایی سازی بند الف تبصره ۱۸ اظهار داشت: سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات برنامه‌ای در ۶ محور تهیه کرده که پس از تصویب در کارگروه تخصصی ملی وزارت امور اقتصادی و دارایی، جهت اجرا به ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان‌ها ابلاغ شده است.

 

مطالعه این مطلب ‌می‌تواند برای شما مفید باشد

افزایش میزان تسهیلات و آشنایی فناوران با مدل‌های کسب و کار

این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران، جزئیات محورها و اعتبار برنامه تهیه شده را شامل موارد زیر عنوان کرد:

– حمایت از اشتغال‌زایی شرکت‌های نوپا و غیر نوپا: ۴ هزار میلیارد ریال برای ایجاد ۴ هزار فرصت شغلی

– حمایت از پلتفرم‌های برتر و عرضه کنندگان روی پلتفرم: یکهزار میلیارد ریال شامل ۳۰۰ میلیارد ریال برای توسعه پلتفرم و ۷۰۰ میلیارد ریال برای عرضه کنندگان روی پلتفرم برای ایجاد ۳۰۰ فرصت شغلی در پلتفرم‌ها و یک هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی جهت عرضه کنندگان روی پلتفرم

– حمایت از آموزش، توانمندسازی و هدایت شغلی نیروی انسانی و برگزیدگان رویدادهای نوآوری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات: ۵ هزار میلیارد ریال برای ایجاد ۵ هزار فرصت شغلی

– حمایت از ۵۰ رویداد برگزیده در حوزه ارتباطات، حمایت از توسعه بسترهای آنلاین ارائه محصولات و خدمات در واحدهای صنفی و کسب‌وکارهای متداول و سنتی: ۵ هزار میلیارد ریال و برای ایجاد ۵ هزار فرصت شغلی

– سرمایه در گردش یک هزار میلیارد ریال برای ایجاد یکصد فرصت شغلی

حمایت از طرح‌های ملی: سه هزار میلیارد ریال.

وی گفت: برنامه‌ها در دو بخش ملی و استانی تدوین شده که در بخش استانی برش هر استان جهت سهم ریالی اشتغال مشخص شده و سرانه ایجاد هر فرصت شغلی به صورت متوسط ۱۰۰ میلیون تومان است. تسهیلات اعطایی با سود ۱۰ درصد، یکسال تنفس و دوره ساخت و ۳۶ ماه بازپرداخت و به عبارت واضح‌تر چهار ساله است.

به گفته سنجری در حال حاضر سه محور اشتغال‌زایی، سرمایه در گردش و حمایت از طرح‌های ملی آماده ثبت نام متقاضیان در سامانه توان آفرین سازمان فناوری اطلاعات است و سه محور باقی مانده از اواخر هفته آینده در دسترس متقاضیان خواهد بود.

منبع: مهر 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *