پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

مدیرعامل سوپر اپلیکیشن باد صبا:

فقدان حضور ذینفعان ‌فضای مجازی، آسیبی جدی برای طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی

مدیرعامل اپلیکیشن باد صبا از عدم حضور کسب‌و کارها و مردم به عنوان ذینفعان اصلی فضای مجازی در تصویب طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی، انتقاد کرد.

محمد علی تهرانچی در گفت‌و گو با خبرنگار استارتاپ خبری عصر هشتم، درباره دغدغه‌های بازیگران اصلی فضای مجازی درباره طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی گفت: وابستگی فنی به زیرساخت‌های بین‌المللی و نبود جایگزین داخلی، مهم‌ترین آسیب به ذینغعان اصلی این حوزه است.

وی افزود: از مهم‌ترین دلایل وابستگی فنی به برخی از زیرساخت‌های فنی خارجی، سیاست‌های داخلی این پلتفرم‌ها مثل گوگل بوده و در داخل کشور نیز تاکنون تمهیدات لازم اندیشیده نشده است.

مدیرعامل اپلیکیشن باد صبا در ادامه بیان کرد: عدم وجود جایگزین برای زیرساحت‌های فنی باعث می‌شود کسب‌و کارهای فضای مجازی حتی برای بقا و ادامه فعالیت خود نیز دغدغه داشته باشند.

وی با بیان ارتباط با انجمن‌ها و اتحادیه‌های خصوصی برای طراحی آینده فضای مجازی و رفع موانع موجود اظهار کرد: تاکنون از هیج‌یک از کسب‌ و کارهای مشابه درخواستی برای مشارکت در تدوین طرح حمایت از کابران در فضای مجازی مطرح نشده است.

وی افزود: حمایت زمانی معنا پیدا می‌کند که درک لازم از شرایط صورت گرفته باشد و تمهیدات لازم اندیشیده شده باشد اما در حال حاضر در این طرح حتی مقدمات اولیه نیز دیده نشده است.

تهرانچی ضمن اذعان به ضرورت تصویب قانونی مدون و کامل در فضای مجازی کشور گفت: کسب‌و کارهای فضای مجازی در فضای قانون‌مند مطمئناً بهتر عمل می‌کنند و به طور معمول ضربات به استارتاپ‌ها مواقعی رخ داده است که قانونی برای حمایت از آنان وجود نداشته است.

وی افزود: اما در حال حاضر این طرح شفافیت، دقت و صراحت لازم را ندارد و بیشتر به مسائل کلی اشاره دارد و مشکل اساسی در قابل تفسیر بودن این طرح است .

مدیرعامل شرکت پیشگامان موج تلفن همراه افزود: در این طرح سلیقه مجری نقش به‌سزایی را ایفا می‌کند در حالیکه باید به عنوان یک رگولاتر (تنظیم‌کنندگی) در فضای مجازی عمل کند و تصویر مشخصی از آینده برای ما ترسیم ‌کند.

طهرانچی با اشاره به اینکه رگلاتوری صحیح باید بتواند بینایی حاکمیت، قانون‌گذار و مجری را افزایش دهد و بتواند واکنش‌های لازم را پیش‌بینی کند، تصریح کرد: در صورت ایجاد محدودیت‌های پیش‌بینی شده در این طرح و با استفاده غیرمجاز از فضای مجازی به کمک فیلترشکن‌ها، فضای مجازی وارد دنیایی تاریک می‌شود.

وی افزود: در این صورت هیچ نظارت و بازدارندگی از عوارض و صدمات فضای مجازی نامطلوب، عملی نخواهد شد.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *