چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

رهایی از محدودیت ها با اندیشۀ عبور از مرزها

دکتر عباس پورفرخی

دکتر عباس پورفرخی: استارتاپ‌ها برای عبور از محدودیت‌ها باید فرامحلی بیاندیشند

دکتر عباس پورفرخی در گفت‌و گو با خبرنگار استارتاپ خبری عصر هشتم، اظهار کرد: استارتاپ‌ها در شهر‌هایی همچون مشهد برای انجام فعالیت‌های خود مشکلاتی زیادی دارند که اغلب آنها به دلایلی همچون فاصله از پایتخت، بافت فرهنگی و اقتصادی و ویژگی‌های خاص کاری است.

وی افزود: برخی از استارتاپ‌ها برای رهایی از این مشکلات اقدام به مهاجرت از چنین شهرهایی کرده و در پایتخت مستقر می‌شوند.

این مدرس حوزه کسب‌و کار با اشاره به عدم امکان مهاجرت برای برخی از استارتاپ‌ها و راه‌حل عبور از این مشکلات گفت: جهانی اندیشیدن، بین‌المللی شدن و تفکر برای تصاحب بازارهای فرامحلی کسب‌و کارها مطمئن‌ترین راه‌حل برای تطبیق در چنین محیط‌هایی است.

وی تصریح کرد: هر استارتاپی با هدف رفع یک نیاز اجتماعی به وجود می‌آید لذا اگر این هدف فراتر از یک شهر باشد با پشت سر گذاشتن مرزها می‌تواند برای آحاد شهروندان ایرانی یا حتی سایر مردم جهان خدمات‌رسانی کرده و از مرزهای محدود کننده خارج شود.

دکتر پورفرخی ادامه داد: با نگاهی به گذشته می‌بینیم که حتی پیامبر گرامی اسلام(ص) نیز در زمان انجام امور تجاری، محدود به شهر مکه وحجاز نبوده‌اند و در تمامی ممالک به تجارت خود مشغول بوده‌اند و عبور از مرزهای محلی و ایجاد بازارهای فرامنطقه‌ای یک از مهم‌ترین عوامل پیشرفت کسب‌و کارهاست.

وی خاطرنشان کرد: البته طراحی چنین کسب‌و کاری نیازمند تجربه بالایی است که با شناسایی صحیح بازار به دست می‌آید یا از تجربیات سایر استارتاپ‌ها بایستی استفاده شود و به طور حتم در ابتدای راه و کسب تجربۀ لازم نمی‌توان پا به این عرصه گذاشت.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *