شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

تفکر دانش‌بنیان برای ساماندهی ارائه خدمات به توریسم سلامت

تفکر دانش‌بنیان برای ساماندهی ارائه خدمات به توریسم سلامت - عصر هشتم

تفکر دانش‌بنیان می‌تواند با ساماندهی ارائه خدمات بهینه به توریسم سلامت ،این بخش را به یکی از ابعاد مهم توسعه اقتصادی و خدمات درمانی کشور تبدیل کند.

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان توسعه سلامت آتی کیهان که در حوزه گردشگری سلامت فعالیت‌ می‌کند در گفتگو با خبرنگار استارتاپ خبری عصر هشتم اظهار کرد: بسترها و فرصت‌های ایجاد شده در توریسم سلامت نیازمند توجه ویژه در ابعاد مختلف اقتصادی، قانونی و خدمات مکمل آن است تا شرایط لازم برای استفاده بهینه از این بسترها فراهم شود.

اثرات منفی نبود سازو‌کار آنلاین

محسن پور علی با اشاره به وجود واسطه‌هایی در فرآیندهای توریسم سلامت که باعث اثرات منفی در این بخش شده‌اند بیان کرد: این افراد پس از مراجعه بیماران به کشورمان بدون هیچ تخصص درمانی و تنها به دلیل دریافت کمیسیونهای مالی، اقدام به ارائه مشاوره‌های اشتباه به بیماران می‌کنند که علاوه بر اختلال در درمان آنان، باعث ایجاد ذهنیت منفی در بیماران می‌شوند که بازخوردهای منفی به طور جامع‌تر در کل اقتصاد کشور و سیستم درمانی به وجود می‌آورند.

ارائه پکیج‌‎های درمانی برای انتخاب بهتر

عضو هیئت مدیره شرکت توسعه سلامت آتی کیهان با بیان اینکه بستر‌های مناسبی برای جذب توریست سلامت در شهر مشهد وجود دارد، گفت: با توجه به سوابق درمانی این شرکت برای رفع چالش‌های درمانی توریست سلامت، پکیج‌های درمانی در قالب پورتال ihtms.com برای این افراد طراحی شد.

هم بنیان‌گذار پورتال ihtms.com در رابطه با خدمات درمانی ارائه شده در این پورتال برای مخاطبان توریسم سلامت گفت: طراحی پکیج‌های درمانی با اطلاع‌رسانی بهتر و ایجاد امکان مقایسه قیمت‌ها با توجه به بسترهای مختلف درمانی، منجر به انتخاب بهتری خواهد شد.

وی ادامه داد: این پورتال به ساماندهی و مکانیزه کردن این امور و اجتناب از سوء استفاده دلالان را نیز فراهم خواهد کرد.

پورعلی افرود: پورتال ihtms.com پکیجهای درمانی متفاوتی را ارائه می‌دهد و بیماران خارج از کشور می‌توانند با توجه به نیازمندی‌های خود سطح خدمات درمانی یا پکیج کامل شامل اقامت و خدمات گردشگری را نیز انتخاب کنند.

وی در مورد ایجاد ارتباط با مخاطبان خارج از کشور گفت: جستجو در مورد عارضه بیمار و درمان آن در کشور ایران بهطور حتم ارتباط مخاطبان را با پورتال ihtms.com برقرار می‌کند.

پورعلی ادامه داد: با توجه به طراحی کاربری بهینه این پورتال، مخاطبان در کوتاهترین زمان می‌توانند درخواست خود را در این سایت ثبت کنند و کارشناسان مربوطه پس از بررسی، بازخورد لازم را در قالب مشاوره به آنان ارائه خواهند داد، تا مراحل اولیه درمانی شروع شود.

توسعه خدمات نیازمند مشارکت ارگان‌های دولتی

وی در مورد یکی از مهمترین چالش های حوزه کاری گردشگری سلامت گفت عدم هماهنگی بین ارگان‌های مربوطه باعث ایجاد مناقشه در صدور مجوزها کاری شده است و حتی برای تمدید این دسته از مدارک کماکان ارگان‌های مختلف از ارائه خدمات لازم اجتناب می‌کنند و این خدمات را به سازمان‌ها یا ارگان‌های دیگر محول می‌کنند.

قانون مالیاتی که اجرا نمی‌شود

پورعلی به یکی از چالش‌های مهم اقتصادی در حوزه سلامت توریسم سلامت اشاره و بیان کرد: هم اکنون ارائه خدمات توریستی به اتباع خارجی در قوانین مالیاتی کشور جزء معافیت‌های مالیاتی محسوب می‌شود اما سازمان امور مالیاتی در ارائه معافیت‌های مالیاتی تنها به پروانه میراث فرهنگی و گردشگری استناد می‌کند.

وی افزود: در صورتی‌که در متن قانون این معافیت مالیاتی به درآمد‌های حاصل از ویزا و ارائه خدمات به مسافران خارجی تعلق می‌گیرد و این مجموعه به عنوان یک شرکت تسهیلگر درمانی که دارای مجوز رسمی از وزارت و بهداشت و درمان است، نمی‌تواند از معافیت‌های یاد شده استفاده کند.

پورعلی ادامه داد: علیرغم صراحت قانونی، سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کند که تنها پروانه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مورد اعطای این معافیت مالیاتی لحاظ می شود که این مالیات به‌طور تقریبی ۲۵ درصد در سود و هزینه های این دست از شرکت‌ها تاثیرگذار است.

اتخاذ قوانین برای ساماندهی توریسم سلامت

هم بنیان‌گذار پورتال ihtms.com با اشاره به اعمال نفوذ سازمان‌های حاکمیتی برای توسعه فعالیتهای توریسم درمانی آنلاین اظهار کرد: نقش سازنده دانشگاه‌های علوم پزشکی در این رابطه حائز اهمیت است تا با اتخاذ تصمیماتی همچون الزام ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی تنها از طریق شرکت‌های تسهیل‌گر درمانی و معرفی از طریق آنها می‌تواند کمک سازنده‌ای به توسعه این فعالیت ها داشته باشد

وی افزود اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت و درمان با ایجاد چارچوب‌های بهینه و قانون‌مند در این رابطه و ابلاغ قوانین لازم به دانشکده های علوم پزشکی شهرهای مختلف می‌تواند با ایجاد سازو کارهای مناسب به توسعه ماندگار و هر چه بیشتر فعالیت‌های این حوزه کمک شایانی کند.

در ادامه بشنوید :

پادکست اختصاصی اکوسیستم نوآوری-اپیزود۳۸ – سایت ihtms (توریسم سلامت)

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *