جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

ارائه راهکارهای دانش‌بنیانی برای مدیریت بهتر صندوق‌های قرض‌الحسنه

دانش‌بنیانی ، صندوق های قرض الحسنه ، دانش بنیان

شناسایی نیاز‌مندی‌های صندوق‌های قرض‌الحسنه توسط تفکر استارتاپی وامیلیون باعث شده فرآیندهای این صندوق‌ها به کمک فناوری تسهیل شود.

بنیان‌گذار استارتاپ وامیلون در گفتگو با خبرنگار استارتاپ خبری هشتم، اظهار کرد: تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه مردمی کمک شایانی به فعالیت‌های اقتصادی خرد داشته است اما مدیریت این صندوق‌ها به شکل سنتی و فردی بسیار دشوار و احتمال بروز اشتباهاتی را تقویت می‌کند لذا استفاده از فناوری‌های نوین و دانش‌بنیانی مرتبط میتواند در راستای توسعه این فعالیت‌ها مثمرثمر باشد.

ترابی استفاده از فناوری‌های نرم‌افزاری برای نیازمندی‌های مدیریتی و ساماندهی صندوق‌های مالی قرض‌الحسنه مردمی را علت شکل‌گیری این استارتاپ خواند و افزود: وامیلون تمامی فرآیندهای علمی لازم را طی می‌کند و شفافیت و اطلاع رسانی‌های لازم را انجام می‌دهد تا از بروز خطاهای معمول پیشگیری کرده و این دست از اقدامات مالی را توسعه دهد.

بنیان‌گذار استارتاپ وامیلون بیان کرد: در این نرم‌افزار مدیریت فرآیندهای مالی تحت کنترل مدیریت صندوق و اعضای آن است.

وی با اشاره به اینکه وامیلون نقشی در فرآیندهای مالی نداشته و تنها به مدیریت صندوق در ایفای بهتر این نقش کمک می کند بیان کرد: وامیلون به مردم این کمک را خواهد کرد تا بتوانند با فرآیندهای مالی در سیستم‌های مالی آشنا شوند چیزی که شاید با اطلاع رسانی‌های نامناسب در سیستم بانکی به آن بها داده نشده است، لذا شفافیت در اینباره در وامیلون اهمیت به‌سزایی دارد.

بنیان‌گذار استارتاپ وامیلون شفاف‌سازی مالی را به عنوان یکی از مزیت‌های استفاده از این نرم افزار بیان کرده و افزود: در وامیلون از مرحله تشکیل صندوق تا فرآیندهای عضوگیری،اطلاع رسانی‌ها از واریزی‌های نوبه‌ای، قرعه‌کشی‌های انجام شده و مرحله واریز پول برای فرد منتخب را مدیریت می‌کند.

ترابی ادامه داد: همچنین تاریخچه اقدامات صندوق از جمله تاریخ انجام قرعه‌کشی، نحوه برگزاری قرعه‌کشی انتخاب افراد شرکت کننده در قرعه‌کشی و افراد واریز کننده سهام صندوق، تمامی مراحل را مستندسازی و به مدیریت اعلام می‌کند.

 

شنیدن این پادکست میتواند برای شما مفید باشد

پادکست اختصاصی اکوسیستم نوآوری-اپیزود ۴۰ – استارتاپ وامیلون

 

ترابی در مورد استقبال مردم از این استارتاپ مالی گفت: تا کنون ۱۲هزار نفر به عنوان اعضای صندوق‌های قرض الحسنه در قالب اعضای حدود ۴۰۰صندوق قرض الحسنه در وامیلون عضو هستند.

ترابی در مورد درآمدزایی این استارتاپ و چالش فرهنگی مرتبط با این موضوع بیان کرد: تاکنون تمامی فعالیت‌ها در وامیلیون رایگان بوده است اما زمانی‌که برای افراد با عضویت تازه برای پرداخت عضویت ناچیز مالی به مبلغ ۲ تا ۵هزار تومان به ازای هر سهم مذاکره می‌شود، برخی واکنش‌های منفی نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: اما بیشتر مدیریت‌های صندوق با توجه به رشد و توسعه عملکرد خود به تدریج در حال ارتباط گیری صحیحی هستند و به تدریج این دست از تعاملات بازخوردهای مثبت و رو به رشدی داشته است.

وی در مورد شفاف‌سازی‌های مالی وامیلون افزود: بزرگ‌ترین مزیت این موضوع رفع برخی رانت‌های معمول است که در برخی از موسسات ارائه دهنده تسهیلات مالی مشاهده می‌شود و با ارائه اطلاع‌رسانی فرآیندها به عموم اعضای یک صندوق، از بروز از تصمیم گیری های شخصی و سلیقه‌ای جلوگیری کرده تا صندوق‌ها قانون مدارانه اداره شود.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *